Horníkům se přiblížily důchody

Foto: iUHLI.cz

Foto: iUHLI.cz

Horníci z hlubinných dolů se přiblížili odchodu do důchodu o pět let, čeká je tedy zhruba v 58 letech. Počítá s tím vládní novela zákona o penzijním pojištění, kterou schválila sněmovna v prvním čtení. Nová pravidla by měla platit od letošního října.

Dřívější odchod do penze by se měl podle návrhu vztahovat na havíře, kteří odpracovali 3300 směn v uhelném nebo 2200 směn v uranovém dole. Opatření by mělo vyjít na 11,6 miliardy korun do roku 2055. Dřívější důchod by se podle ministerstva mohl týkat přibližně 3500 horníků. Do předčasné penze, která je možná až tři roky před termínem, by mohli horníci nastupovat v necelých 55 letech.

Čtěte také:
Hornické důchody jsou po boji schváleny
Babiš nechce platit horníkům dřívější důchody

Projednávání novely probíhalo ve sněmovně ve vzrušené atmosféře. Kritici novely, kterou před poslanci obhajovala ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD), obviňovali sociální demokracii z toho, že chce návrh využít v kampani před krajskými volbami. Další požadovali, aby se do financování důchodů zapojily těžařské firmy, tedy především OKD. Podobný názor dlouhodobě zastává i ministr financí a předseda ANO Andrej Babiš, napsaly České noviny.

Novelou se před dalším schvalováním bude zabývat sněmovní sociální výbor. Zastáncům novely, zejména poslancům za ČSSD a KSČM se o jediný hlas nepodařilo prosadit, aby na to měl jen 30 místo obvyklých 60 dnů. Pro byli v podstatě jen zástupci levice. Kritici návrhu naopak neuspěli se snahou projednávání prodloužit nebo přikázat projednání předlohy dalším výborům dolní komory.

Důchod se skládá z pevné části, která je pro všechny stejná a činí nyní 2400 korun, a z procentní části podle odpracovaných let a odvedených částek. Podle návrhu by se v procentním dílu horníků nově měly odrazit všechny valorizace od roku 1996. Důchod se od té doby zvyšoval dvacetkrát. Stanovena je ale maximální částka, pro letošek by dosáhla 13.274 korun. V dalších letech by se zvyšovala o valorizaci.

Dřívější odchod horníků do důchodu dlouhodobě prosazují odbory, které kvůli tomu v minulosti uspořádaly i několik demonstrací. „Ministr Babiš argumentuje tím, že Bakala ukradl 100 miliard, ať to všechno (důchody) zaplatí on. Nás nezajímá, kdo to zaplatí, ať si to stát po Bakalovi vymáhá jakýmkoliv způsobem. Nás zajímá, aby se vláda postavila čelem k důchodům horníků,“ řekl před časem předák hornických odborů Jan Sábel.

Mohlo by vás zajímat:
Bakala: Žralok pravdy a lásky
O uhlí se často lže
Další krok k těžbě ve vesmíru