Doba čtení:2 m, 22 s
Předseda lidovců Marian Jurečka chtěl úpravu akumulace vložit do novely, která má spotřebitele více chránit před nekalými praktikami některých obchodníků s energiemi. Foto: vlada.cz

Sněmovní hospodářský výbor zaujal negativní postoj k návrhu předsedy lidovců Mariana Jurečky, který chce do energetického zákona vložit úpravu akumulace energie. Jurečka chtěl tento návrh vložit do novely, která má spotřebitele více chránit před nekalými praktikami některých obchodníků s energiemi. Výbor předlohu opět doporučil schválit.

Vicepremiér a ministr průmyslu Karel Havlíček (za ANO) ve výboru zaujal neutrální stanovisko. Ohledně návrhu na zákonnou úpravu akumulace energie však Havlíček již minulý týden vyjádřil obavu, aby pod vlivem dobrých myšlenek nenastal bateriový boom, který by se mohl vymknout z kontroly ve smyslu podpory. Oborová asociace AKU-BAT CZ opakovaně uvádí, že návrh žádné dotace nezavádí. Výkonný ředitel asociace Jan Fousek postoj ministerstva kritizoval.

Čtěte také:
Vědci varují: Nespalujte dřevo místo uhlí, je to hloupost
Česko téměř veškerý plyn dováží z Ruska

Na znění předloženého pozměňovacím návrhu jsme pracovali společně s ministerstvem průmyslu a obchodu (MPO) a obsahuje vše, co po nás ministerstvo chtělo. Ustoupili jsme dokonce i v otázce dvojích plateb za obnovitelné zdroje pro provozovatele baterií, což mnoho významných subjektů na energetickém trhu oprávněně vnímá jako diskriminační. Navzdory všem našim ústupkům a jednáním s MPO je i tak postoj ministerstva stále neutrální, to mi prostě nepřijde fér,“ uvedl Fousek.

Podle Jurečky úprava akumulace v zákoně řadu let chybí. Půjde o samostatnou podnikatelskou činnost, na kterou bude zapotřebí licence. Ukládáním elektřiny v elektrizační soustavě se má nově rozumět přeměna elektřiny na formu energie, kterou lze ukládat, ukládání a následná zpětná přeměna takové energie na elektřinu. Akumulačním zařízením bude takové zařízení, v němž se tento proces bude odehrávat.

Novela energetického zákona má hlavně za cíl lépe ochránit spotřebitele na trhu s energiemi před nekalými praktikami nepoctivých obchodníků, takzvaných energošmejdů. Zavádí především registr zprostředkovatelů nabídek energií. Zavádí zprostředkovatelskou činnost v energetice na základě oprávnění Energetického regulačního úřadu (ERÚ) jako nový druh podnikání. Registr zprostředkovatelů povede rovněž regulační úřad. Dosud platí, že dodavatelé energie musí mít pro svou činnost licenci a podléhají dozoru ERÚ, zprostředkovatelům ale stačí živnostenský list, smlouva nebo dohoda, ale dohled mají pouze obecný.

Smlouva o dodávce elektřiny nebo plynu na dobu určitou s dobou dodávky přesahující 36 měsíců se po uplynutí této doby bude považovat za smlouvu na dobu neurčitou. Hospodářský výbor doporučil už dříve některá opatření ještě zpřísnit. Podpořil například návrh, podle kterého budou moci obce zakázat svým nařízením podomní prodej energií.

Výbor chce také zákon zpřísnit tak, že zprostředkovatel bude mít povinnost provozovat svou činnost poctivě a s odbornou péčí. Bude muset také zohledňovat při své činnosti účinně práva a oprávněné zájmy spotřebitele a dávat jim přednost před zájmy vlastními, zejména včas respektovat projevenou vůli spotřebitele a bez zbytečného odkladu jej pravdivě informovat o všech podstatných skutečnostech včetně hrozící škody.