Německá energetická společnost Innogyvyjádřila pochybnosti, zda je plán jejího rozdělení mezi mateřskou firmu RWE a konkurenta E.ON spravedlivý pro zaměstnance a menšinové akcionáře podniku.
RWE vlastní ve společnosti Innogy podíl 76,8 procenta. E.ON a RWE se na rozdělení Innogy dohodly v březnu – E.ON v rámci dohody získá podíl RWE v Innogy, RWE si nicméně ponechá aktivity Innogy v odvětví obnovitelných zdrojů energie a získá rovněž aktivity E.ON v tomto sektoru. E.ON pak bude vlastnit aktivity Innogy v oblasti energetických sítí.
Čtěte také:
Komárek chce aktiva innogy v ČR
O česká aktiva Innogy mají zájem Australané
„Mimořádně silně nás znepokojuje, že rušení pracovních míst plánované firmou E.ON bude prováděno jednostranně v neprospěch zaměstnanců Innogy,“ uvedl v dnešním sdělení generální ředitel InnogyUweTigges. E.ON v rámci transakce počítá se zrušením až 5000 pracovních míst.
E.ON již koncem dubna zveřejnil nabídku na převzetí 23,2 procenta akcií Innogy, které mateřská RWE nevlastní. Vedení Innogy se nicméně rozhodlo, že nedá menšinovým akcionářům žádné doporučení ohledně toho, zda mají nabídku přijmout.
Celková hodnota nabídky E.ON na menšinový podíl v Innogy činí 4,9 miliardy eur (téměř 125 miliard Kč). „Pokud se vezme v úvahu rozsáhlá výměna aktivit mezi E.ON a RWE, představenstvo a dozorčí rada nedokážou nezvratně posoudit, zda je nabízená cena pro menšinové akcionáře spravedlivá,“ uvedla Innogy.
Budoucnost aktivit Innogy v České republice zatím zůstává nejistá. Německý list Handelsblatt minulý měsíc uvedl, že o převzetí českých aktivit Innogy má zájem australská investiční skupina Macquarie. Ta už vlastní téměř 50 procent firmy InnogyGrid Holding, která se zabývá distribucí plynu v ČR.
RWE následně uvedla, že případný prodej aktivit Innogy v České republice by neohrozil dohodu o rozdělení podniku s E.ON. Zájem o české aktivity později oficiálně potvrdila také investiční skupina KKCG podnikatele Karla Komárka.
Skupina Innogy zajišťuje v České republice dodávky zemního plynu, elektřiny a další služby pro zhruba 1,7 milionu zákazníků. Firma provozuje 65 tisíc kilometrů distribučních sítí, šest podzemních zásobníků plynu, vyrábí teplo a elektřinu ve 14 provozech a patří mezi největší tuzemské prodejce stlačeného zemního plynu (CNG) ve vlastní celorepublikové síti CNG stanic. Skupina v Česku zaměstnává přes 4000 lidí.
Mohlo by vás zajímat:
TOP 10 největších uhelných dolů
TOP 10 navždy bohatých
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu