Inspirovali se čínští komunisté u aktivistů?

Čínský režim nařídil lidem v desítkách měst povinnou recyklaci pod hrozbou vysokých sankcí. Je zajímavé, že jde o krok jako vystřižený z dílny ekologických aktivistů. Ti přitom určitě raději do okna vyvěsí tibetskou vlajku, než zástavu Čínské lidové republiky.

„Přesně tomu se říká autoritativní environmentalismus,“ vysvětlil vedoucího čínských studií na univerzitě v Su-čou.Čchun-fung Čchen. „Není založen na povědomí plynoucí odspoda, od lidí, je to způsob jakéhosi ekodiktátu, velice podivného, ale o to efektivnějšího způsobu vládnutí,“ dodává.

Čtěte také:
Číně vládne ekodiktatura
Čína chce poslat solární panely do kosmu

Přímé srovnání všemocného režimu a ekologických aktivistů samozřejmě pokulhává. Rozdílné budou s nejvyšší pravděpodobností i motivace a cíle konání. Čína se podle všeho především snaží vzbudit dojem zájmu o ekologii. Jde spíše o Potěmkinovu vesnici.

Ovšem sama podstata ekodiktátu či autoritativního environmentalismu je shodná. Aktivisté mají rovněž tendence neustále všem něco nařizovat či zakazovat. A kdyby měli politickou sílu, nepochybně by to i dělali. V omezené míře už se tak děje nyní, zejména ze strany Evropské unie.

Shodné je i to, že jak čínskému režimu, tak aktivistům, je poměrně lhostejné, jaký dopad budou mít nařízení či zákazy na životy lidí. Třeba na příkladu dnešního Německa je krásně vidět, jaké dopady autoritativní environmentalismus má. Němci mají nejdražší elektřinu v Evropě, což zvyšuje náklady domácnostem i firmám.

Aktivisté, stejně jako čínští komunisté, zároveň příliš neuznávají kompromisy. Požadují okamžité uzavření uhelných elektráren, mnozí by současně zavřeli i jaderné elektrárny. Prý všechno zvládnou obnovitelné zdroje. Až nebezpečně to připomíná nechvalně známé komunistické heslo: „Poručíme větru, dešti.

Když se někdo postaví čínskému komunistickému režimu, stanou se mu nepěkné věci. Když se někdo postaví aktivistům, riskuje zatím „pouze“ všelijaké nálepky, demonstrace a kyberšikanu. Ovšem, pokud by se aktivisté dostali k moci, kdo ví?

Mohlo by vás zajímat:
Motor, ze kterého jde strach
Revoluce v lomech: Náklaďáky bez řidičů
VIDEO: Extrémní golfové hřiště na korbách náklaďáků