Jaderné elektrárny vyrobily loni více elektřiny

Na nárůst měla rozhodující vliv výrazně vyšší meziroční výroba v Dukovanech. Foto: wikipedia.org Frettie

Jaderné elektrárny Dukovany a Temelín loni dodaly do sítě téměř 30 terawatthodin (TWh) elektřiny, o šest procent víc než v roce 2017. Na nárůst měla rozhodující vliv výrazně vyšší meziroční výroba v Dukovanech.

Výroba v českých jaderných elektrárnách se zvyšuje už druhým rokem po sobě. Minule to bylo díky rekordní produkci Temelína, tentokrát výrazně pomohly Dukovany, které do sítě dodaly 14,25 TWh, což je o pětinu více než v předchozím roce, a dosáhly tak šesté nejlepší výroby v historii.

Čtěte také:
Babiš: Dukovany má dostavět ČEZ
Kraj Vysočina podporuje dostavbu Dukovan

V předchozích letech byla výroba nižší kvůli delším odstávkám spojeným s dokončováním investic, s kontrolami a testy. Od začátku uvedení do provozu v roce 1985 vyrobila Jaderná elektrárna Dukovany celkem 433 TWh elektřiny.Ředitel elektrárny Miloš Štěpanovský přesto vidí rezervy ve stabilitě výroby. „Několik krátkých vložených odstávek jsme sice zvládli dobře, ale i tak chci jejich počet výrazně snížit,” uvedl.

Jaderná elektrárna Temelín na jihu Čech vyrobila 15,66 TWh elektřiny. Proti dosavadnímu historickému rekordu z roku 2017 to bylo o 0,8 TWh méně. Loni byla v Temelíně na každém bloku jedna odstávka. V součtu trvaly 121 dní. Podle systému transparentnosti velkoobchodního trhu s energií (Remit) plánuje ČEZ v Temelíně letos dvě dvouměsíční odstávky pro výměnu paliva. První blok energetici odstaví 1. března, druhý 21. června.

Mohlo by vás zajímat:
Z Dolu Bohumír je hornické muzeum
VIDEO: Znáte toto unikátní hornické muzeum?
Podkrušnohorské muzeum opravilo parní těžní stroj