Doba čtení:1 m, 36 s
Elektrárna Hunterston B zásobuje elektřinou skoro 2 miliony domácností. Foto: wikipedia.org

Firma EDF odložila restart třetího bloku jaderné elektrárny Hunterston B na severozápadě Skotska o šest měsíců. Prodloužení odstávky jednoho z nejstarších britských reaktorů vyvolalo otázky o budoucnosti energetiky ve Spojeném království.

Důvodem jsou nové praskliny, jež odborníci našli na grafitovém jádru reaktoru, které pomáhá zpomalovat neutrony při jaderné reakci.  Podle analytika konzultanstské firmy CornwallInsight Petera Athertona se může stát, že se objeví ještě větší problém a elektrárna už nikdy nenaběhne do plného provozu, napsal server E15.cz.

Čtěte také:
Brexit poškodí britskou energetiku
Cena Hinkley Point roste do nebes

To by znamenalo velký zásah do plánů na dodávky elektřiny. Plynové elektrárny by pak měly problém výpadek nahradit. Zároveň by to znamenalo ohrožení cílů na omezení skleníkových plynů. Můžeme sice postavit větrné elektrárny, to ale bude nějakou dobu trvat,” řekl Atherton serveru TheGuardian.

Firma EDF ale trvá na tom, že reaktor uvede do provozu v polovině listopadu. Zároveň ujistila, že podobné problémy by ostatní reaktory stejného typu neměly postihnout. Odstávka pro ni ale bude znamenat finanční ztrátu, podle Guardianu ji totiž vyjde na 120 milionů liber (v přepočtu skoro 3,5 miliardy korun).

Elektrárna zásobuje elektřinou skoro 2 miliony domácností. Jaderný blok je mimo provoz už od března. Jde o jeden z celkem sedmi plynem chlazených reaktorů ve Velké Británii. Spuštěny byly v sedmdesátých a osmdesátých letech. Jaderné reaktory vyrábějí v současnosti dvacet procent britské elektřiny, polovina z nich by ale měla být do roku 2025 odstavena. Britská vláda proto nyní musí řešit budování nových energetických zdrojů, nehodlá se přitom vzdát ani atomové energie. Pokračuje proto ve výstavbě jaderné elektrárny Hinkley Point C na jihu Anglie. Do sítě by měla podle plánů začít dodávat elektřinu za sedm let.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Jak se rodí kolosy na čtyřech kolech
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu
Běloruský gigant Belaz 75710