Jaderné trable pociťuje také ČEPS

Doba čtení:1 m, 7 s

Společnost ČEPS, která je výhradním provozovatelem tuzemské přenosové soustavy, řešila ve třetím čtvrtletí problémy s odstávkami jaderných elektráren Temelín i Dukovany. Společnost přesto zvýšila zisk.

Státem vlastněná společnost ČEPS dosáhla za tři čtvrtletí 1,7 miliardy korun zisku před zdaněním, což je o 487 milionů korun více než v loňském roce. Za růstem zisku je úspora nákladů.

Kvůli neplánovanému výpadku druhého temelínského bloku 10. září se česká přenosová soustava potýkala s bilančními problémy. „Dispečeři ČEPS museli zažádat u provozovatelů sousedních přenosových sítí o výpomoc. Záložní zdroje, které máme k dispozici, byly v provozu prakticky všechny,“ uvedl předseda představenstva ČEPS Vladimír Tošovský.

Čtěte také: ČEPS bojuje s Němci a Rakušany

Problémy firmě způsobuje i odstávka druhého a třetího bloku Dukovan. „Neplánovaně delší odstávka dukovanské elektrárny nám způsobuje problémy s udržením napětí v okolních rozvodnách a výrazně snižuje dostupnost rezervních výkonů pro zásobování České republiky před nadcházejícím zimním obdobím,“ dodal místopředseda představenstva ČEPS Miroslav Vrba.

Přenosová soustava ČEPS přenesla od ledna do září 45,7 terawatthodiny energie. Za celý loňský rok to bylo 61,6 TWh.

ČEPS působí v Česku jako výhradní provozovatel přenosové soustavy na základě licence od Energetického regulačního úřadu. Udržuje, obnovuje a rozvíjí 41 rozvoden a trasy vedení o celkové délce téměř 5 500 kilometrů. Ke konci loňského roku firma měla 506 zaměstnanců.

Mohlo by vás zajímat:
Temelín stojí, Česko nemá proud