Vyjednavači Evropského parlamentu (EP) se dohodli s Radou Evropské unie na návrhu pravidel pro definici „udržitelných“ investic souvisejících s dlouhodobými klimatickými cíli Unie. Jádro ani zemní plyn v kategorii zelených investic nebudou.
„Zemní plyn a jádro nebudou v žádném případě v kategorii ‚čistě zelených‘ investic, nebudou ale zahrnuty ani vyloučeny z jiných kategorií,“ uvedl pro server Euractiv.cz předseda výboru EP pro životní prostředí (ENVI) Pascal Canfin.
Čtěte také:
Vondra: Klimatická hysterie nás ohrožuje
Větrníky mají smysl na pětině území
Jádro, podobně jako další technologie, bude podle jeho slov podléhat kontrole, zda „nezpůsobuje významné poškození“ environmentálních cílů, jako je například ochrana před znečištěním nebo podpora biodiverzity. Jedná se o tzv. do no significant harm (DNSH) princip, který má zajistit, že EU nebude investovat peníze do aktivit, které značně poškozují životní prostředí.
Zařazení jaderné energie je ale v tomto ohledu problematické. Hlasitě v tomto ohledu vystupoval český premiér Andrej Babiš, který na posledním summitu EU požadoval uznat jádro jako čistý, bezemisní zdroj elektřiny, který bude klíčový pro dosažení uhlíkové neutrality k roku 2050. Česko také bylo jednou z devíti zemí EU, které minulý týden návrh nařízení o „udržitelných financích“ odmítly. Důvodem byly obavy, že investice do jaderné energetiky či využívání plynu by nebylo možno označovat za ekologicky přínosné.
Při snižování emisí si Česko nevystačí s jádrem a obnovitelnými zdroji. „Jako prioritu vnímám úspory energie. Bez šetření to nezvládneme,“ pojmenoval zásady energetické politiky ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO).
Finsko, které aktuálně předsedá Radě EU, ve snaze jednání odblokovat v pondělí předložilo kompromisní návrh a tomu teď dali zelenou i vyjednavači EP.
„Vyjednávací tým Parlamentu právě dal zelenou finální dohodě o taxonomii (udržitelných financí), přičemž vyváženost dohody je zachována,“ uvedl na twitteru Canfin. Dohodu označil za velmi důležitý krok vpřed. Podle jeho kolegyně Sirpy Pietikäinenové návrh kromě „zelených produktů“ definuje, jaké investice podporují přechod EU na bezemisní hospodářství.
Podle informací EURACTIV kompromis spočívá v jemném zmírnění formulace, která by v podstatě bránila označení jaderné energetiky za „zelenou“ aktivitu. Český europoslanec a člen výboru ENVI Alexandr Vondra (ODS, ECR) na twitteru napsal, že upravený návrh jádro „nezařazuje mezi špinavé technologie, jak chtěl EP, ani ji nezvýhodňuje jako zelenou, jak chtěla ČR“.
Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Jak se rodí kolosy na čtyřech kolech
VIDEO: Jak složit bagr za 90 vteřin
VIDEO: Největší hydrostatický buldozer na světě