Doba čtení:2 m, 52 s
Alexandr Vondra byl disidentem, měl blízko k Václavu Havlovi. Nyní je poslancem Evropského parlamentu za ODS. Foto: Facebook Alexandr Vondra

V Evropském parlamentu se cítím jako disident. Majorita tam je samozřejmě brutální zelená lavina, jsou zelení jako „brčál“, je to komunita svého druhu. V rozhovoru pro slovenský deník Postoj to řekl europoslanec za ODS a bývalý disident Alexandr Vondra.

Tomu vadí, že se dnes objevují nové formy ohrožení svobody. „Zase se již objevují různé návody, jak to zařídit za nás, jak poradit, jak správně žít, co máme jíst, co si máme myslet, s kým se máme setkávat. A to je špatně, třeba zvednout hlas. Zatím to není brutální formou, jde spíše o náznaky,“ vysvětlil Vondra, podle nějž se čím dál častěji projevuje nálepkování lidí.

Čtěte také:
Média dávají aktivistům nesmyslně velký prostor
Větrníky mají smysl na pětině území

Už není důležité, co se říká, ale kdo to říká. Už zase se „lejblujeme“. Už se zase neposloucháme, co vlastně kdo říká, už je důležité, kdo to řekl, a podle toho to zařadíme, když to řekne „ten špatný“, je hotovo. Když říká „ten dobrý“, který má ty správné názory, tak už nezkoumáme, i když řekne sebemenší blbost, je to v pořádku,“ řekl europoslanec.

Nastoupila hysterie boje za záchranu planety. Prý pokud něco neuděláme, tak se tu do deseti let „usmažíme“. Abychom něco udělali, prosadily ten bezuhlíkový svět, tak se na tom musíme dohodnout. A to nemůžeme, aniž jsme změnili způsob rozhodování směrem k většině. Dodnes se daně rozhodují konsensem. Nyní bude obrovský tlak začít to řešit většinově. Pod hlavičkou záchrany planety. Dojemné. Problém je, že tato operace bude stát tolik, že to destabilizuje politiku z jednotlivých států. Nebudou na to „prachy“, lidé, kteří mají nižší a střední platy, na to nebudou mít. Takže vznikne obrovský tlak na přerozdělování a půjde se po bohatých. A máme tu něco jako komunismus zpět,“ varoval Vondra.

Ten přitom nepochybuje, že „zelení“ politici myslí svůj boj upřímně. „Ve většině to nejsou papaláši, často jsou to lidé, kteří to myslí dobře, chtějí ráj na zemi, chtějí dobro a rozsévat ho po celém světě a zalévat ho a pak si zatleskat. Jenže svět je složitější a stále nás překvapuje. Ale i ti papaláši, které si pamatujeme, i oni měli předchůdce, kteří chtěli dobro. Ráj se změnil na peklo, svoboda musela být potlačena. Nemohu si pomoci, ale cítím riziko,“ vysvětlil Alexandr Vondra.

Upozornil, že právě pro Českou republiku můžou být důsledky boje proti změně klimatu velmi negativní. „Záchranou planety jsou nejvíce zranitelné tři země. Česko a Polsko, kvůli struktuře průmyslu. Ale my o tom víme, a proto křičíme. Tou nejzranitelnější krajinou je však Německo, které se tváří, že o tom neví. Pak je tu otázka, do jaké míry jsou to Němci schopni zvládnout. Mám obavu, že ne,“ uzavřel Vondra.

Alexandr Vondra (* 17. srpna 1961 Praha) je český pravicový politik, člen Občanské demokratické strany, bývalý disident a signatář Charty 77. V roce 2006 působil několik měsíců ve funkci ministra zahraničních věcí a posléze až do května 2009 jako místopředseda vlády pro evropské záležitosti ve druhém Topolánkově kabinetu. Od července 2010 do prosince 2012 byl ministrem obrany Nečasovy vlády a v letech 2006 až 2012 také zasedal v horní komoře parlamentu jako senátor za Litoměřicko. Od roku 2019 je poslancem Evropského parlamentu.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Jak se rodí kolosy na čtyřech kolech
VIDEO: Jak složit bagr za 90 vteřin
VIDEO: Největší hydrostatický buldozer na světě