Proč redaktoři píšou o každé aktivistické akci několika jednotlivců, ale neinformují o podložených expertních názorech, jež s aktivisty nesouhlasí?
Minulý týden ve čtvrtek se na hlavní stránce iDNES objevil článek (zde) o akcích několika set ekoaktivistů v New Yorku a možná pár tisíc aktivistů v Londýně. Ti použili standardní scénář – blokáda dopravy, útok na centrálu ropné společnosti, zoufale alarmující hesla a především: zcela nesplnitelné požadavky. Což je již dlouho také standardní součást jejich činnosti.
Čtěte také:
Studentské „stávky“ za klima chtějí nemožné
Aktivisté kážou vodu, ale pijí víno
Že takové požadavky kladou ultraortodoxní věřící, kterými aktivisté ve své podstatě jsou, není úplně překvapivé. Tak to s lidmi propadlými víře v jejím nejkrajnějším výkladu zkrátka bývá. U ekoaktivistů je to zvláštní v tom, že informací o tom, proč jejich požadavky nejsou reálné, je k mání dostatek. A není nijak složité se k nim dostat. Což u klasických náboženství úplně nejde – jak to bylo s jedním či druhým apoštolem se bez stroje času už nikdy úplně nedozvíme. Ale o tom, jak funguje energetika, jak spalovací motor, jaké jsou reálné kapacity bateriových úložišť, to jsou všechno věci dostatečně známé a popsané. Jenže aktivisté to nejspíš nečtou. A hlavně věří své víře. Ne, že by kvůli tomu měli víc pravdu, ale ať si tomu věří. Jejich věc.
Ne tak u redaktorů zavedených médií. Ti mají z podstaty své práce povinnost informace ověřovat z několika na sobě nezávislých zdrojů, což zejména v případě nejednoznačných událostí je více než potřebné. Zpravodajství má být navíc nezaujaté, bez subjektivních soudů a pocitů. Těm je možné dát průchod na stránkách označených jako Názory, nebo Komentáře.
Jenže už první věta zmíněného článku je názorově zabarvená. Posuďte sami: „Konfrontační podobu začínají mít některé z pravidelných mezinárodních protestů proti laxnímu přístupu vlád ke změnám klimatu.“ Ano, mám na mysli především „laxní přístup vlád“, ale nezaujatá není ani formulace „některé z pravidelných mezinárodních protestů“. Ta navíc evidentně není pravdivá. Podobné aktivistické protesty zatím ani zdaleka nejsou pravidelné (s výjimkou záškoláckého hnutí studentů Fridays for Future, jež má podobně neuskutečnitelné požadavky) a nejsou ani mezinárodní. Tedy pokud se za mezinárodní neoznačuje, že na demonstraci v Česku přijdou tři Američané a jedna Dánka, například. Na akci, jež má obvyklých až několik stovek účastníků, je pár desítek cizinců. Je to mezinárodní protest?
Když už dostane aktivita pár set lidí takový prostor, jaký jí iDNES dal, mělo by už dojít také na vyjádření někoho, kdo řekne, zda je to reálné. Když už se to ví… A to tím spíš, že podle článku v New Yorku demonstrovalo celých 300 lidí. Je to hodně, nebo málo? V New Yorku žije podle Wikipedie více než 8 000 000 obyvatel. A v celé metropolitní oblasti je to milionů 23. Kolik bylo demonstrantů v Londýně, kde žije také více než 8 000 000 lidí, článek neuvádí (dle videa podstatně víc, jeden dva tisíce?). V New Yorku bylo zatčených 60 lidí, v Londýně od pondělí 300.
V New Yorku se demonstrovalo za to, aby v roce 2025 byly nulové emise CO2. O tom, proč jsou podobné požadavky nereálné, si můžete přečíst třeba zde, nebo zde.
Mimochodem, když se v březnu konaly současně studentské páteční stávky Fridays for Future pořádalo v řadě zemí světa, vyšel na iDNES titulek „Studenti celého světa vyšli demonstrovat za klima“. Jako vystřižený ze sovětské Pravdy…
Přitom Evropská unie, které se aktivistické nátlakové akce, včetně nerespektování soukromého majetku, týkají nejvíc, je s náskokem na špici snahy o minimalizaci všech emisí, nejen CO2. A její zpřísňování již platných limitů zatím nikdo ve světě nenásledoval.
Ani to ovšem redaktoři, zdaleka ne jen iDNES (svěžím větrem je tam automobilová sekce, která informuje o názorech obou stran), neberou v úvahu. Stejně, jako neberou v úvahu skutečnost, že když si lehne 300 lidí v osmi a půl milionovém městě na přechod, není to prostě událost, která by měla zaujímat místo na hlavních stránkách českých médií, která jsou objektivní.
Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Jak se rodí kolosy na čtyřech kolech
VIDEO: Jak složit bagr za 90 vteřin
VIDEO: Největší hydrostatický buldozer na světě