Doba čtení:2 m, 23 s

Vláda chce „zreálňovat“, přehodnocovat a odkládat zelená opatření EU, včetně těch, jež sama pomáhala schválit. Nic z toho však české domácnosti ani firmy před ekonomickými dopady neochrání.

Premiér Petr Fiala v prosinci oznámil řadu – do té doby nevídaných – nesouhlasů s politikou EU (zde). Odvážné? Jen tak nějak po Fialovsku. Protože tyhle kroky, tedy snahu o realistickou „klimatickou“ politiku, snahu o přehodnocení emisních limitů pro automobily a pokut pro automobilky za překročení emisí všech prodaných typů své značky či za zrušení zákazu spalovacích motorů a podporu Bruselem devastovaných automobilek, má jeho vláda podnikat již celé uplynulé tři roky.

Pravda, u Eura 7 se ministru Kupkovi zmírnění dosáhnout podařilo. A europoslanec Vondra se velmi angažoval v uznání jádra jako povoleného zdroje energie. Jenže spíš než to si každý pamatuje, jak si premiér pochvaloval, že české předsednictví přispělo k reformě emisních povolenek. Což byla možná reforma, ale určitě to bylo zpřísnění a rozšíření jejich systému i na dopravu a domácnosti.

Letos se tedy chce vláda s Petrem Fialou v čele lítě bít za odklad platnosti rozšíření systému povolenek, o „zreálnění klimatické politiky“ a za přehodnocení emisních norem a zákazu spalovacích motorů. Pro svůj smělý boj prý již hledá v unii spojence. Na svou snahu o omezení růstu cen povolenek a předvídatelnost jejich ceny prý má ze středoevropských i západoevropských států pozitivní ohlasy. Ani tohle však nelze označit za nějaký průlom. Protože spojence pro tyto kroky měla vláda hledat od prvního dne ve funkci. A od prvního dne ve funkci se také proti těm nesmyslům měla stavět.

Nezodpovězená otázka pro rok 2025

Věřit tomu, že své tažení myslí předseda vlády upřímně, můžeme. Ale stěží můžeme věřit tomu, že se mu za posledních 10 měsíců ve funkci podaří v Bruselu něco prosadit. A co je ještě horší, i kdyby se mu to podařilo, nic to nevyřeší.

Cíle jeho snah se totiž dají srovnat s cíli ekonomické perestrojky soudruha Gorbačova v Sovětském svazu na konci osmdesátých let minulého století. Tam v podstatě šlo o kosmetické změny, které neměly šanci nějak změnit ekonomickou mumii komunistické ekonomiky. Rozdíl je jen v tom, že socialismus už byl na dně, kdežto Česko a státy v EU na něj teprve, relativně zvolna, klesají.

A v tom, aby neklesly až na dno, jim nijak nepomůže, když se platnost emisních povolenek pro domácnosti a dopravu odloží o rok, jak chce Petr Fiala. Ono „zreálnění“ vyšinuté klimatické politiky také dopadu na dno nezabrání. Jen to klesání k němu bude delší a útrpnější. No a „přehodnocení“ emisních limitů a zákazu spalovacích motorů? Pokud přehodnocení neznamená zrušení – což spíš neznamená – přinese také jen jisté přibrzdění a prodloužení doby do dopadu na dno. Čert vezmi volby, kvůli kterým to premiér evidentně dělá! Kdyby ODS měla na zřeteli prospěch lidí, už dávno by Česko bylo v čele skupiny států s heslem: Zrušíme ho! Protože Green Deal je tak špatný, že nejde opravit.