Jak odcházel mamut

Velkostroj odcházení_compressed

Přesunutý velkostroj bude stát na odstavném místě zhruba do roku 2020. Foto: Czech Coal

Velkostroj RK5000, který roky pracoval na lomu ČSA, kde těží Severní energetická, má být do konce března odstaven na montážní místo. Jak transport probíhá a jaký bude jeho další osud?

RK 5000 už transport na odstavné místo dokončil, absolvoval přitom trasu dlouhou necelých 600 metrů. Přechod zvládl během tří osmihodinových směn, každý den „odkráčel“ zhruba třetinu trasy. Jeden krok velkostroje měří mezi 60 až 80 centimetry, svou roli hraje kvalita terénu, po kterém kráčí. Celý transport zajišťovala kompletní pětičlenná osádka velkostroje. Přesunu předcházela úprava terénu, naštěstí velkostroj nemusel překonávat žádné velké terénní rozdíly, převýšení bylo jen kolem 1,8 stupně, tedy víceméně rovina.

Čtěte také:
Katalog pomůže s rekultivací lomu ČSA
Tykačovy horníky čeká i letos třináctý plat

Těsně před koncem roku se trasa připravovala, následně přestavbáři likvidovali dopravníkovou linku a po nich nastoupily další stroje na deinitivní úpravu cesty. Přesunutý velkostroj bude stát na odstavném místě až zhruba do roku 2020, než se vláda vrátí k rozhodnutí o případném pokračování těžby. Kromě samotného velkostroje se na odstavné místo ukládá i další technologie, která byla odstavena. Na odstavném místě je nepřetržitě hlídka, která má na starost hlavně bezpečnost, stroj i po odstavení zůstává pod elektrickým napětím. S mechaniky budeme ještě řešit údržbu stroje v následujících letech, aby byl případně schopný opětovného nasazení do provozu.

Mohlo by vás zajímat:
V Austrálii hoří uhlí už 6000 let
Indové mají povolení těžit v Austrálii
Rio Tinto dá miliardy na těžbu bauxitu