Japonští ministři se hádají kvůli uhlí

Chugoku_electric_power_Tamashima_power_station-Japonsko-wikipedia_compressed

Společnost Chugoku Electric Power plánuje výstavbu nové uhelné elektrárny o výkonu 1,07 GWe. Ilustrační foto: uhelná elektrárna Tamashima. Zdroj: wikipedia.org.

Japonský ministr životního prostředí Koichi Yamamoto vyjádřil obavy, zda jsou plány na výstavbu nových uhelných zdrojů na japonských ostrovech v souladu s klimatickými cíli země.

Japonsko má velmi ambiciózní plány v oblasti omezování emisí skleníkových plynů, výstavba nových uhelných zdrojů však jde zcela proti nim. Plánovaný investiční záměr japonské energetické společnosti Chugoku Electric Power na výstavbu nové uhelné elektrárny o výkonu 1,07 GWe se příliš nezamlouvá japonskému ministru životního prostředí  Koichi Yamamotovi. Dle ministrových slov by v souvislosti s výstavbou měla být důkladně zvážena rizika projektu stejně jako možnosti budoucího vývoje v oblasti energetiky, napsal server oenergetice.cz.

Čtěte také:
V Japonsku zbankrotuje rekordní počet solárních firem
Japonsko postaví desítky uhelných elektráren

Velmi důležité je uvědomit si tržní rizika související s uhelnými elektrárnami a brát v úvahu všechny možnosti včetně přehodnocení záměru výstavby nového zdroje. To vše v souvislosti s plánem na omezení emisí skleníkových plynů do roku 2030 a dále,“ podotkl ministr životního prostředí v prohlášení adresovaném japonskému ministerstvu průmyslu.

Ministr průmyslu Hiroshige Seko však zatím odráží námitky svého kolegy z vlády. „Vše důkladně zvážíme a provedeme odpovídající opatření,“ prohlásil na toto téma Seko.

Japonsko se v souvislosti s Pařížskou konferencí zavázalo snížit emise skleníkových plynů o 26 procent ve srovnání s rokem 2013 do roku 2030. Do roku 2050 pak mají oproti stejné referenční hladině klesnout v Japonsku emise skleníkových plynů o 80 procent.

Japonské ministerstvo životního prostředí vyjadřovalo námitky proti novým uhelným elektrárnám už během roku 2015. Ministerstvo průmyslu však nakonec nechalo přijetí opatření na snižování emisí skleníkových plynů na dobrovolné bázi jednotlivých energetických společností. Pokud dojde k realizaci všech plánů výstavby nových uhelných zdrojů, bude to znamenat nárůst emisí CO2 na 300 milionů tun v roce 2030, přičemž cílová hodnota emisí pro tento rok je zhruba 225 milionů tun.

Mohlo by vás zajímat:
V Severní Karolíně mají ze solárů hrůzu
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu
Výbuch srazil giganta na kolena