Doba čtení:2 m, 2 s
V Elektrárně Chvaletice již byly do ekologizace investovány miliardy korun. Foto: Sev.en Energy

Ekologickým aktivistům vadí emisní výjimka pro Elektrárnu Chvaletice a věc chtějí dostat až k Ústavnímu soudu. Lidé, kteří v okolí elektrárny žijí, ale vidí vše úplně jinak. Už tady není všude bílý popel jako v 80. letech, hlavně že nám topí a lidé mají práci, shodují se.

Elektrárna v lednu informovala o rozhodnutí Krajského soudu v Ostravě z loňského října, který jí potvrdil výjimky z emisních limitů. Chvaletice o ně usilovaly několik let. Zároveň zamítl žalobu, kterou podaly ekologické organizace na ministerstvo životního prostředí. Soud nezjistil, že by nadlimitní emise měly špatný vliv na místní ovzduší, napsal server Aktuálně.cz.

V současnosti jsme již na nejlepší cestě k vyřešení emisí zbytkové rtuti. Ve spolupráci s akademickým a výzkumným sektorem jsme nedávno dokončili testy solného roztoku, který v našich podmínkách funguje velice efektivně a v následujícím období nám pomůže splnit nové evropské emisní limity i na tuto problematickou látku,“ vysvětlila pro Aktuálně.cz mluvčí společnosti Sev.en Gabriela Sáričková Benešová.

Přesto spor není u konce. Organizace Frank Bold podala kasační stížnost a plánuje se obrátit i na Ústavní soud. „Jsme přesvědčeni, že konečný rozsudek obecných správních soudů jde proti smyslu a účelu ústavně garantovaného práva na příznivé životní prostředí,“ tvrdí Eliška Beranová z této organizace.

Elektřinu musíme mít. Kdopak nám ji vyrobí?

Obyvatelé Chvaletic a okolních obcí ale celou věc vidí úplně jinak. Elektrárna jim nevadí, naopak jsou rádi, že ji mají.

Aspoň nám tady vytápí. V dnešní době je to velká výhoda, mít elektrárnu za kopcem,“ řekla Aktuálně.cz obyvatelka Chvaletic Zdeňka Chytráčková. „Bojím se, že kdyby to zavřeli, přišli by tady lidi o práci,“ uvedla seniorka Ladislava.

Někteří mají o snahách ekologických aktivistů jasno. „To jsou teda pěkné blbosti,“ míní muž z Trnávky, který stejně jako mnozí místní pracuje ve firmě navázané na elektrárnu. „Pan Tykač se o to stará hezky. Nedávno od něj chlapi v elektrárně dostali dvacet tisíc přímo na ruku. K tomu investuje velké peníze do toho, aby se to zlepšilo,“ vysvětlil.

Více lidí se tu především shoduje, že stav ovzduší je o poznání lepší než dříve. Překračování limitů jedovatých látek tak berou jen jako zlomek toho, co museli snášet za komunismu. „V osmdesátkách na to každý kašlal. Bylo tady tolik kouře, že z toho zůstával na zemi bílý popel. Dneska už je to lepší,“ dodal muž.