Jezero Milada přivítá návštěvníky

Jezero Milada Foto: Ústí nad Labem

Jezero Milada kousek od Ústí nad Labem, které vzniklo napuštěním jámy hnědouhelného lomu, se v létě naplno otevře veřejnosti. Báňský úřad nyní vydal oficiální oznámení o ukončení hornické činnosti, poslední tunu uhlí odvezli přitom z Chabařovic už v roce 1997. Ředitel státního podniku Palivový kombinát Petr Lenc ČTK řekl, že se zrušením zákazu vstupu se čeká už jen na vyřízení žádosti o zrušení dobývacího prostoru.

Jezero o rozloze 252 hektarů se začalo napouštět v roce 2001 a v létě 2010 napouštění skončilo, maximální hloubka je 24,7 metru. Zatím platí zákaz vstupu na celé území pod pokutou 15.000 korun. „Po zrušení dobývacího prostoru tento zákaz zrušíme a vytvoříme nějaký návštěvní řád. Počítáme s tím, že v létě by si lidé poprvé mohli v jezeře smočit nohu,“ uvedl Lenc. Oblast bude mít podle něj status vodní plochy a koupání bude na vlastní nebezpečí.

Ložisko hnědého uhlí na území zůstává. Odhaduje se, že v okolí jezera bylo odepsáno 146 milionů tun uhlí. „Zásoby byly zařazeny do nebilančních, se kterými se nepočítá k těžbě,“ dodal ředitel.

Oblast by v budoucnu mohly spravovat okolní města a vesnice, které vytvořily Dobrovolný svazek obcí jezero Milada. „Zatím není jasné, kdy a na koho budou pozemky státu převedeny. Až to bude vyřízeno, začne se s investicemi. Musí být však zřejmé, z čeho se zaplatí. My sami na to nemáme,“ řekl starosta Chabařovic Josef Kusebauch. Podle něj se letos lidé budou moci projet kolem jezera na kole, vykoupat se, ale s žádným větším turistickým zázemím zatím počítat nemohou.

Aktivitu po volbách zvýšilo ve svazku samotné Ústí nad Labem, právě Ústečané by měli tvořit většinu návštěvníků. V budoucnu by se oblast měla stát centrem vodních sportů a rekreace v rámci celého kraje. Nyní kolem jezera vede cyklostezka a v jeho okolí je naučná stezka, která seznamuje návštěvníky s historií těžby v okolí Chabařovic.