Doba čtení:2 m, 18 s
Foto: iUHLI.cz
Foto: iUHLI.cz

Závod Triola chystá v Horním Jiřetíně investice do rozšíření skladových prostor a do ubytování až pro dvacet osob, shání i nové šičky. Jde o reakci na zachování limitů těžby na lomu ČSA, napsal server iDNES.cz

Triola, kde se vyrábí hlavně dámské spodní prádlo, v minulých letech s investicemi kvůli nejistotě otálela. Nyní se však rozhodla pro další rozvoj. „Plánujeme do areálu investovat v příštích letech několik milionů korun, například k rozšíření skladových prostor. Také chceme vybudovat ubytování až pro dvacet osob,“ potvrdila plány na rozvoj vedoucí závodu Alice Krocová, podle níž firma shání i nové šičky, kterých je však na pracovním trhu nedostatek.

Čtěte také:
Rozhodnutí o ČSA je chybou ČSSD
Voliči vám ČSA spočítají, slyšel Sobotka

Druhý největší zaměstnavatel v obci, kterým je firma Cannoneer zabývající se tříděním a úpravou kovového odpadu, ekologickou likvidací, demolicemi a vyželezňováním, zatím žádné velké investice neplánuje.“Já osobně nevěřím tomu, že je současná situace stabilní. Tenhle stát je vyrabován, bude potřebovat finance. A uhlí, to jsou velké peníze,“ řekl David Benda z vedení firmy. „Budou to investice jen do toho, co se dá převézt jinam, tedy do strojů a mechanizace, nikoliv do nemovitostí,“ doplnil Benda.

Uhlí, které leží po zemí v okolí Horního Jiřetína je totiž nejkvalitnější v Evropě a možná ho v budoucnu bude potřeba. Otázka případné budoucí těžby na lomu ČSA závisí na dalším rozvoji jaderné energetiky, která se ale potýká s problémy. Nejasné je zejména financování výstavby nových bloků. „I proto byl v usnesení vlády k řešení dalšího postupu územně ekologických limitů těžby hnědého uhlí v severních Čechách formulován tento úkol: předložit vládě do 31. prosince 2020 v rámci periodického vyhodnocení naplňování Státní energetické koncepce analýzu potřeb uhlí,“ jak uvedl k budoucnosti lomu ČSA ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD).

Chceme, aby vláda buď úplně odepsala zdejší uhlí, nebo umožnila jednat s těžaři o spravedlivém vyrovnání.

Podnikatel z Jiřetína Pavel Gruber právě kvůli nejistotě budoucího vývoje předal před vánočními svátky na ministerstvo financí a úřad vlády petici se třemi stovkami podpisů, ve které její signatáři žádají, aby politici o lomu ČSA rozhodli definitivně. Jako možnost uznávají i jednání o odkoupení nemovitostí těžařskými firmami.

Jsme schopni a ochotni racionálně uznat, že naše země suroviny potřebuje. Ale stejně tak musí naše země pochopit, že my nejsme povinni na takovém místě žít déle, než je nezbytně nutné a vystavovat negativním dopadům těžby sebe i naše potomky. Chceme, aby vláda buď úplně odepsala zdejší uhlí, nebo umožnila jednat s těžaři o spravedlivém vyrovnání. Máme zájem jednat o podmínkách, za kterých by bylo přesídlení reálné,“ prohlásil Gruber.

Mohlo by vás zajímat:
O uhlí se často lže
Mostecko bez uhlí aneb Apokalypsa 2030
Jsme fosilní civilizace. A ještě jí dlouho budeme