Jiřetínští se chtějí stěhovat

Doba čtení:1 m, 57 s

Horní Jiřetín. Foto: Oldřich Hájek

Už více než 300 signatářů podepsalo petici, v níž požadují, aby lidem z Horního Jiřetína byly předloženy podmínky spravedlivého vyrovnání a varianty nového bydlení. Petici s názvem „Přejeme si dobré místo pro další život!“ sepsal Pavel Gruber.

„Jsme schopni a ochotni racionálně uznat, že naše země suroviny potřebuje. Ale stejně tak musí naše země pochopit, že my nejsme povinni na takovém místě žít déle, než je nezbytně nutné a vystavovat negativním dopadům těžby sebe i naše potomky. Vyzýváme všechny odpovědné osoby a instituce, aby nám byly co nejdříve předloženy veškeré podmínky spravedlivého vyrovnání našich oprávněných finančních, materiálních ale také všech nemateriálních nároků a nabídnuty ke svobodné volbě varianty nového odpovídajícího bydlení. Je uznatelné, že máme nárok na zlepšení. Do horšího se nikdo stěhovat nebude,“ konstatoval Gruber, který chce petici předat premiérovi Bohuslavu Sobotkovi (ČSSD), Andreji Babišovi (ANO) a Pavlu Bělobrádkovi (KDU-ČSL).

Čtěte také:
Nabídka je vykopnutý míč
Pro a Proti, rozum proti emocím

Dosavadní postoj mediálně známých „zastánců“ Horního Jiřetína, kteří odmítají na toto téma jakákoli jednání, vyznívá podle Grubera stejně, jako postoj zástupců Řecka v Evropské unii. Pozice občanů se stále jen horší a komplikuje. Nově jim hrozí minimálně dalších pět let nejistoty. „Naši opravdu novou a lepší budoucnost vidíme v životě na jiném, perspektivním místě. Na místě, kde těžbou surovin nebudeme ohroženi,“ dodal Gruber.

Je uznatelné, že máme nárok na zlepšení. Do horšího se nikdo stěhovat nebude

Sobotkova vláda v říjnu neschválila prolomení limitů na dole ČSA, jež by znamenalo zánik Jiřetína a nutnost se stěhovat. Také ale zdejší zásoby uhlí neodepsala. Budoucí vlády se ale budou moci k rozhodnutí o ČSA vrátit.

Severní energetická nabídla lidem z Horního Jiřetína a přilehlé osady Černice miliony korun, pokud by kývli na nabídku firmy a kvůli těžbě hnědého uhlí se dobrovolně přestěhovali do jiné lokality. Peníze by dostali i ti, kteří žádný dům nevlastní. Z nabídky například vyplývá, že čtyřčlenná rodina, která žije ve vlastním domku s odhadní cenou 2,5 milionu korun, která se rozhodne pro individuální řešení své situace, tedy například pro stěhování do jiného domu v okolí nebo třeba do bytu ve městě, získá po splnění všech podmínek až 6,5 milionu korun.

Mohlo by vás zajímat:
Jiřetínští jsou svéprávní, ať rozhodnou sami!
Severní energetická nabízí lidem miliony
Buřt: Od těžařů dostáváme slušnou částku