
Představitelé opozice a bývalých hornických komunit se tvrdě opřeli do britského premiéra Borise Johnsona za jeho vtipkování, že uzavření uhelných dolů bývalou vůdkyní Margaret Thatcherovou dalo Británii náskok v boji proti změně klimatu.
Thatcherová, která byla u moci v letech 1979-1990, sváděla v 80. letech tvrdý boj s horníky a zavřením více než 100 uhelných dolů v severní Anglii, jižním Walesu a Skotsku, výrazně oslabila moc odborů, což jí umožnilo reformu volného trhu, napsal server msn.com.
Čtěte také:
Británie spustila trh s emisními povolenkami
Cenu emisních povolenek šroubují spekulanti
Johnson při návštěvě větrné farmy na moři ve Skotsku, když hovořil o změnách v britském energetickém mixu před svoláním klimatického summitu OSN COP26, který se uskuteční v listopadu v Glasgow, zavtipkoval.
„Díky Margaret Thatcherové, která zavřela tolik uhelných dolů po celé zemi, jsme měli velký náskok a nyní se od uhlí rychle zcela odkláníme,“ řekl. Vyvolal tím ale obrovskou bouři nevole.
„Hanebné vychvalování uzavření uhelných dolů Margaret Thatcherovou, které Boris Johnson s úsměvem smetl ze stolu, ukazuje, jak moc je mimo kontakt s pracujícími lidmi,“ řekl předseda labouristů Keir Starmer.
Velšský první ministr Mark Drakeford, rovněž labourista, řekl rozhlasové stanici BBC, že tyto komentáře jsou „hrubé a urážlivé“ a že uzavření dolů způsobilo místním komunitám „nevyčíslitelné“ škody.
Alan Mardghum, tajemník Durhamského hornického sdružení v severovýchodní Anglii, řekl, že Johnson se provinil tím, že projevuje „naprosté pohrdání“ a přepisuje historii. „Úmyslné zničení uhelného průmyslu způsobilo v našich komunitách sociální a ekonomickou devastaci, která je cítit dodnes,“ řekl.
Grahame Morris, labouristický poslanec v hrabství Durham, řekl, že Thatcherové útok na těžbu „neměl nic společného se záchranou životního prostředí“. „Thatcherové vláda zvýšila dovoz uhlí na více než 40 milionů tun ročně, které se často těžilo dětskou prací v rozvojových zemích,“ vysvětlil.
Komentáře se chopily i noviny, například Daily Mirror na titulní straně napsal „Johnson je důl“.
Johnsonův mluvčí se odmítl omluvit s tím, že „premiér uznává obrovský dopad a bolest, kterou mělo uzavření uhelných dolů v komunitách po celém Spojeném království“.
Vtípek se však Johnsonovi může krutě vymstít u voličů v bývalých hornických lokalitách severní Anglie, kteří v posledních parlamentních volbách v roce 2019 přešli od labouristů k jeho konzervativcům, a to především kvůli brexitu.