Doba čtení:2 m, 54 s
SAE má výborné podmínky pro využívání fotovoltaiky. Přesto mají v jeho energetickém mixu v roce 2050 představovat obnovitelné zdroje jen 44 procent. Foto: wikiemirati

Spojené arabské emiráty jsou jednou z nejbohatších zemí světa a snahu o čistou energetiku nijak nezatracují. Oproti Evropské unii však zvolily podstatně volnější tempo.

Jedna z nejbohatších zemí světa podle HDP na hlavu (např. zde v roce 2019, nebo zde) jde k bezuhlíkové budoucnosti podstatně pomaleji, než EU, nebo než slibuje americký prezidentský kandidát Joe Biden. Spojené arabské emiráty (SAE) přitom mají jen 9,7 milionu obyvatel (2019, zde), tedy méně než Česko. Lidé jsou v zemi soustředěni především v oblastech okolo moře a infrastruktura proto nemusí být zdaleka tak rozvětvená, jak třeba právě v Česku. Podle údajů CzechTrade žije 93 procent obyvatel ve čtyřech největších městech SAE.

Čtěte také:
Stabilita výroby z OZE je iluze
Češi žádají energetickou soběstačnost

Ač bohatství země založil export ropy a plynu, tedy fosilních paliv, nestaví se SAE ke snaze o čistou energetiku odmítavě. Stát tak má od loňska největší solární elektrárnu na světě Núr Abú Zabí (zde), která má výkon 1177 megawatt a stála 870 milionů dolarů, tedy asi dvě miliardy korun. Letos zase spustil první ze čtyř bloků své zbrusu nové, Korejci stavěné jaderné elektrárny Barakah (4×1400 MW, zde). Ale změny v energetice SAE neprobíhají překotně, nýbrž uvážlivě. Letos tak mají obnovitelné zdroje dosáhnout pětiprocentního podílu na energetickém mixu, v roce 2050 to má být 40 procent. Možná proto, že stát současně diverzifikuje nejen energetiku, ale celé hospodářství. Cílem je snížit závislost na vývozu ropy a plynu. Průmysl se má již do roku 2030 podílet na HDP celou čtvrtinou. Jeho hlavními odvětvími přitom má být výroba hliníku, skla a oceli, čili energeticky náročné obory.

Páteř energetiky v současnosti tvoří plynové elektrárny, celkový instalovaný výkon v zemi je 29 GW. Podle informací českého zastupitelského úřadu má však již příští rok celkový výkon dosáhnout 40 GW. Z čehož 73 procent bude z plynových elektráren. Dalších 15 procent by mělo dodávat jádro, sedm procent solární panely a další OZE a pět procent čisté uhlí. S dokončením nových zdrojů, které je plánované na příští rok, by se měl podíl čistých energií (jádro, čisté uhlí, solární elektrárny, biomasa) dostat na 27 procent. V roce 2050 by to pak měla být polovina mixu. Plynové kapacity již země stavět nebude a v roce 2050 budou představovat 38 procent kapacity. OZE budou mít 44 procent, 12 procent čisté uhlí a šest procent jádro. V emirátu Dubaj mohou mít vlastní solární zdroje i maloodběratelé. Spotřeba energie v SAE každý rok roste o devět procent a v přepočtu na obyvatele představuje dvojnásobek světového průměru.

Spojené arabské emiráty měly podle údajů Zastupiteského úřadu ČR v Abú Dhabí v roce 2018 HDP na osobu (v paritě kupní síly) 73 878 dolarů (zde, bod 1.3). V roce 2018 bylo HDP na osobu (v paritě kupní síly) celé Evropské unie 43 561 dolarů (zde). Aby nebylo pochyb o tom, co srovnáváme:

Spojené arabské emiráty mají 83 600 kilometrů čtverečních, z nichž 95 procent zeje prázdnotou, protože téměř všichni z 9,7 milionu lidí bydlí v pásu podél moře. Ve čtyřech největších městech žije 93 procent všech obyvatel země. HDP: 73 878 dolarů.  Cíl: v roce 2050 mít 50% čisté elektřiny.

Evropská unie má 4 272 000 kilometrů čtverečních (zde) velmi rozmanitého a členitého terénu, které obývá 447 milionů lidí. HDP 43 561 dolarů. Cíl: v roce 2050 být 100% bezuhlíkovou oblastí.