Kam směřuje ministr Mládek?

Ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD). Foto: MPO

Uspěje ministr Mládek ve volební bitvě o senátní křeslo na Táborsku? Foto: MPO

Židle ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka (ČSSD), který je z pohledu uhelného sektoru jedním z nejdůležitějších vládních činitelů, je takřka permanentně rozkývána. Uklidí se do Senátu, odejde z politiky, nebo naopak všechny překvapí?

Podle komentáře Davida Klimeše v Hospodářských novinách Mládek dobře ví, že po dalších volbách mu ČSSD velmi pravděpodobně místo ve vládě už nenabídne. Proto by prý pro něj bylo ideální, přesunout se na šest let do pohodlného ústraní v Senátu.

Čtěte také:
Mládek chce kompenzace pro všechny horníky
Ropákem roku je podruhé za sebou Mládek

Mládkovi se prý nepodařilo navázat na tradici svých předchůdců, kteří se v pozici ministrů průmyslu a obchodu stali výraznými politiky a hybateli dějin. Mládek se podle Klimeše v této tradici výraznějších ministrů průmyslu mohl předvést jako beranidlo socialistů proti Andreji Babišovi, místo toho však prý bohužel působí, že je jen permanentně na odchodu ze své funkce.

Klimeš tvrdí, že Mládkovy souboje s Babišem probíhají podle stále stejného mustru. Babiš vystartuje, Mládek nemotorně ustoupí a vymyslí se kompromis, ale šéf hnutí ANO se prohlásí za vítěze. Takto si Mládek „vyseděl“ podporu OKD, podobně pracuje na zlomení Babišova odporu v případě továrny GE.

Minimálně z pohledu uhelného sektoru však Mládkovy výsledky takovou kritiku určitě nezaslouží. Ministr nepodléhá lobby ekologických aktivistů a zájmy sektoru hájí poměrně srdnatě. Vybojoval alespoň remízu v otázce prolomení limitů povrchové těžby uhlí, přičemž zůstala pootevřená vrátka k tomu, aby mohly být v budoucnu, i když už v obtížnější situaci, prolomeny limity i na lomu ČSA.

Zároveň Mládek bojuje za horníky, kterým hrozí propouštění. Zaměstnancům OKD už byly přiznány kompenzace, jejich severočeští kolegové netrpělivě čekají, zda podobným způsobem vláda pomůže i jim. Dobře přitom vědí, že za ně kope právě Mládek s premiérem Sobotkou v zádech.

Zainteresovaní nepochybně vnímají trochu i jinak i Mládkovy údajné mediální prohry s Andrejem Babišem, které zmiňuje David Klimeš. Nejspíš totiž alespoň tuší, že to byl do značné míry Mládkův politický tlak, který Babiše přiměl ke změně názoru. Babišova pozice byla totiž na začátku všech příběhů, limity počínaje, horním zákonem pokračuje a OKD a kompenzacemi konče, vždy diametrálně odlišná od jeho finálního rozhodnutí. Touto optikou se tak Mládkovy údajné porážky mohou poměrně snadno brát naopak jako vítězství správně zvolené taktiky v těžkých bitvách.

Mohlo by vás zajímat:
Sázka na jádro? Noční můra české energetiky!
Norská (eko)logika
Jsme fosilní civilizace. A ještě dlouho jí budeme