Kamery jsou dalšíma očima v provozu

Záběry z kamer, umístěných na zakladači Z86 v lokalitě Vršany, může přímo na velkostroji sledovat i jeho osádka. Foto: Czech Coal

Kamery a kamerové systémy se staly běžnou součástí našeho života a nevyhýbají se ani těžebním společnostem. V lokalitě Vršany byste jen na technologiích napočítali kolem šedesáti kamer.

Kamery přímo v provozu jsou dvojího druhu. První skupinu tvoří desítka kamer, které využívají dispečeři. Jedná se o pohyblivé kamery, díky nimž má dispečer přehled o všech kritických místech po celé technologii od skrývkových a uhelných dopravníkových linek až po nakládací zásobník,“ vysvětlil Pavel Korel, vedoucí dílny řídicích systémů, výkonové elektroniky a slaboproudu Vršanské uhelné, která se stará o údržbu kamer. Kromě dispečerů kamerový obraz mohou sledovat i další profese, například elektromechanici, strojní mechanici nebo revírníci.

Čtěte také:
Těžaři a andělé nadělovali dětem
Házenkářky musely na šachtu

Na všech strojích Do druhé skupiny takzvaných technologických kamer patří ty, které jsou v současné době na každém velkostroji. „Ve Vršanské uhelné mají všechny velkostroje již za sebou generální opravu a instalace kamerového systému je její součástí,“ uvedl Korel. Staré analogové kamery se postupně vyměňují za modernější modely, například na velkostroji KU300/K107 byly nainstalovány takzvané IP kamery. „Je zajímavé, že většina kamer i ve složitých podmínkách báňského provozu funguje velmi dobře. Požadavek určité odolnosti samozřejmě zohledňujeme již při výběru, tak aby co nejlépe vyhovovaly báňskému provozu. Některé kamery jsou totiž pevné, jiné se mohou otáčet, aby hlídaly větší prostor,“ vysvětlil vedoucí.

Široký záběr kamer oceňují třeba řidiči velkostrojů, kteří tak mají lepší přehled o stavu stroje hlavně za provozu. Údržbu zvládnou sami Stejně jako kterékoli jiné zařízení i kamery potřebují údržbu. Součástí každé revize velkostroje proto bývá i čištění kamer. A není to vždy snadná práce, protože na některá místa se dostane pouze hydraulická ruka. „V minulosti byla na údržbu kamerového systému vyčleněna skupina lidí. Dnes ji musí zvládnout dva zaměstnanci naší dílny, kteří k tomu mají i další pracovní povinnosti,“ poznamenal Korel. V odpoledních hodinách přebírají odpovědnost za případné poruchy směnaři dílny řídicích systémů, výkonové elektroniky a slaboproudu (většina bude znát spíš název diamáci), kteří se starají o veškerá slaboproudá zařízení.

Velkou většinu oprav kamer si děláme sami, zvládáme opravit i vážnější poruchy. Paradoxně čím dokonalejší je technologie, tím jsou opravy a údržba snazší, jen jsou samozřejmě potřeba větší odborné znalosti. Při výměnách kamerových systémů během generálních oprav velkostrojů se zároveň zaškolují i zaměstnanci naší dílny,“ připomněl vedoucí. Obdobný systém údržby kamerového systému jako ve Vršanech přitom funguje i v lokalitě ČSA a na Úpravně uhlí v Komořanech.

Mohlo by vás zajímat:
Reportáž: Safari na vlastní kůži
Bývalá šachta vyrábí elektřinu z vody
Revoluce v lomech: Náklaďáky bez řidičů