Doba čtení:2 m, 24 s
Důl Grassy Mountain má být otevřen poblíž průsmyku Crowsnest Pass v kanadské Albertě. Ilustrační snímek: pixabay.com

Rozhodnutí kanadského federálního soudu zrušilo rozhodnutí federálního ministra životního prostředí Stevena Guilbeaulta, kterým bylo zamítnuto povolení k otevřenému uhelnému dolu ve Skalistých horách ve státě Alberta.

Rozhodnutí, které přišlo v reakci na žádost dvou albertských původních národů, donutí Guilbeaulta, aby se po konzultaci s těmito skupinami znovu zabýval otázkou ekonomického přínosu navrhovaného dolu, uvedl server msn.com.

Znáte odpověď na tyto tři otázky?

O přezkoumání rozhodnutí požádala také společnost Benga Mining, která doufá v rozvoj dolu. Žádost byla zamítnuta. Soud rozhodl, že původní národy Piikani a Stoney nikdy nedostaly příležitost ke konzultaci, kterou jim slíbila federálně-provinční komise, jež přezkoumávala žádost společnosti Benga.

Soudce Richard Southcott ve svém rozhodnutí uvedl, že společná federálně-provinční komise, která přezkoumávala návrh na výstavbu Grassy Mountain poblíž průsmyku Crowsnest Pass, nesplnila slib konzultací, který dala.

Southcott uvedl, že přezkumný panel vydal svou zprávu a doručil ji Guilbeaultovi 17. června 2021. V tiskovém prohlášení z toho dne panel slíbil, že s oběma původními národy bude situace znovu konzultována, než ministr vydá své rozhodnutí. Přibližně o pět týdnů později však panel vydal ministrovi závěrečnou zprávu, v níž uvedl, že konzultace byly ukončeny.

Coal India otevře nové doly. Poptávka po uhlí je rekordní

V této zprávě se uvádí, že (federální agentura pro posuzování dopadů) považuje dosavadní konzultační proces za přiměřený a řádně provedený a že dotčeným domorodým komunitám byla v průběhu celého procesu poskytnuta dostatečná možnost vyjádřit své názory a sdělit své obavy,“ napsal Southcott.

To však podle něj připravilo původní národy o slíbenou možnost předložit argumenty k dohodám o dopadech a výhodách, které s Benga uzavřely.

Podle mého názoru vyjádření v tiskové zprávě podporuje stanovisko žadatelů z řad původních národů, že měli legitimní očekávání, že jim bude poskytnuta výhoda dalších konzultací před přijetím rozhodnutí,“ napsal Southcott. „Jakmile tisková zpráva vyvolala legitimní očekávání, že takový postup bude dodržen, byl tento postup vyžadován povinností spravedlnosti a žadatelé z řad prvního národa měli právo této možnosti využít,“ dodal.

Průzkum: Lidé odmítají platit za transformaci energetiky

Rozsudek nyní Guilbeaultovi ukládá, aby své dřívější rozhodnutí zrušil a znovu se jím zabýval po slíbených konzultacích.

Společnost Benga Mining, nyní známá jako Northback, dříve prohrála pokus o soudní přezkum u odvolacího soudu v Albertě a bylo jí odepřeno povolení obrátit se s touto žádostí na Nejvyšší soud. Společnost Northback se však stále pokouší vybudovat důl v Grassy Mountain a má v této oblasti povolení k průzkumu. Podala žádost o povolení k těžbě u Energetického regulačního úřadu v Albertě.

Ačkoli provinční vláda uvalila moratorium na veškerý rozvoj těžby uhlí v této ceněné krajině, společnost Northback tvrdí, že její žádost pod názvem Benga by měla umožnit, aby byla považována za „pokročilý projekt“ a jako taková byla vyňata.