Karviná hostila Barboradování

BarboRadování je tradiční setkaní dětí, maminek a přátel Spolku svaté Barbory, který už od roku 2004 finančně podporuje hornické sirotky. Foto: OKD

Program připravilo karvinské Krajské středisko volného času Juventus, jehož pedagožky v roli anděla a čerta také odpolednem provázel.

Obecní dům Družba v Karviné hostil první prosincovou neděli tradiční setkání Spolku svatá Barbora (SSB). BarboRadování se zúčastnila více než stovka členů hornických rodin, které ztratily svého živitele pracujícího na šachtách společnosti OKD. Hned na úvod přišel s výborem a revizní komisí SSB na pódium i ředitel obou činných šachet Boleslav Kowalczyk a přinesl šek na 110 500 korun, napsal Měsíčník Horník.

Čtěte také:
Největší jezera v ČR vznikla díky těžbě uhlí
Těžaři pomohli zachránit dětský tábor

Peníze pro hornické sirotky vybrali zaměstnanci Důlního závodu 2 se svými hosty na nedávném šachťáku. „Důlní závod 1 bude mít šachťák v nejbližší době také, doufám, že výtěžek pro Barborku bude stejný, ne-li ještě vyšší,” nechal se slyšet Kowalczyk. „Poprvé jsme byli na této akci ještě na Landeku. Krátce poté, co se to manželovi stalo. Od té doby jsme nevynechali ani jedno BarboRadování,” prohlásila Ivana Waloschková z Karviné, která dorazila počtvrté se svými dvěma dcerami Janou a Terezou.

Předvánoční shromáždění znamenalo pro tuto rodinu jednu z mála příležitostí, jak se potkat s ostatními z Barborky. „Moc akcí totiž kvůli mému pracovnímu vytížení nestíháme,” posteskla si Waloschková.Hlavní částí programu bylo představení O zapomětlivém andělovi, koncipované tak, aby oslovilo nejen co největší počet dětí, ale také jejich rodiče a doprovod. Hlavními aktérkami v roli čerta a anděla byly pedagožky Lucie Mazurová a Martina Jančíková z karvinského Juventusu.

Maminky, ale i další příbuzní, dětem z Barborky pomáhali chodit na „čertovských kopytech”, navlékali je do pytlů na skákání, radili, jak stavět objekty z dřevěných špalíků, překonávali s nimi překážkovou dráhu…Čert s andělem s dětmi tancovali, dělali vláček, házeli balonky do koše, stavěli puzzle. Mezi soutěžemi se představily i kroužky KSVČ Juventus – mažoretky a akrobati z free runningu. Na závěr navštívil děti Mikuláš (jehož představoval místopředseda SSB Stanislav Chobot), po jednom si je pozýval na pódium a obdarovával. Někteří zarecitovaly básničku, Kasia z Polska zazpívala písničku.

Mohlo by vás zajímat:
Motor, ze kterého jde strach
Revoluce v lomech: Náklaďáky bez řidičů
VIDEO: Extrémní golfové hřiště na korbách náklaďáků