Kdybyste radši uklidili park

glosa-iuhli-800x600Několik aktivistů a aktivistek z iniciativy „Limity jsme my“ převlečených za uklízecí četu včera vběhlo do sídla Křetínského EPH a jalo se symbolicky uklízet. Chtěli prý očistit firmu od nánosu nečistot, které podle nich ve své historii nasbírala a vzkázat švédské vládě, aby neschválila prodej východoněmeckých hnědouhelných dolů švédské firmy Vattenfall, právě českému investorovi.

Výsledkem této PR akce je pár článků v médiích a jinak rozpačité nic. Od představitelů švédské vlády už totiž v minulosti jasně zaznělo, že při rozhodování o schválení transakce budou hrát roli pouze ekonomická hlediska.

Čtěte také:
Aktivisté chtějí stopnout Křetínského nákup
Založil Greenpeace, dnes fandí fosilním palivům

Způsob přemýšlení dnešních ekologických aktivistů mi poněkud uniká. Mluví o ochraně přírody, ale jejich činy se skládají z protestů, blokací, leckdy i násilných akcí a uklízení chodby v sídle EPH, kde už před nimi nepochybně uklidila k tomu najatá firma.

Jestli ono by nebylo lepší, dělat to přesně obráceně. Tedy místo uklízení vytřené chodby vyčistit třeba park od odpadků a jít tak příkladem ostatním, jak se o přírodu skutečně starat. A potom mluvit či psát o tom, že je životní prostředí poškozováno, a apelovat na firmy, politiky a veřejnost, že je třeba změnit myšlení. Takto by mohli být aktivisté skutečně užiteční a zvýšila by se jejich důvěryhodnost.

Vsadil bych totiž hodně peněz na to, že při čtení zmíněných článků o čistící akci si drtivá většina lidí pouze zaklepala na čelo a pomyslela něco ve smyslu titulku této glosy. A to už vůbec nemluvím o tom, když jde v celé věci o Švédsko, jakou pověst si vybudovali tamní zelení.

Ti se místo ochrany přírody evidentně v poslední době soustřeďovali na to, aby si naklonili potenciální voliče z řad muslimských imigrantů. A šli přitom daleko za hranu. Například jeden z politiků Zelených odmítl kvůli své víře podat ruku novinářce. Druhý přirovnal Izrael k nacistickému Německu a třetí v televizi rukou ukázal gesto spojované s egyptským Muslimským bratrstvem. Jestli to nějak pomohlo přírodě, nechám na posouzení čtenářů. Za sebe říkám, kdybyste radši uklidili park.

Mohlo by vás zajímat:
Technika na baterky má začít pomáhat v hlubině
Podvalník prověřil i tank
VIDEO: Jak se baví bagry po práci