Klíč k záchraně planety leží v Číně

Největší likvidátor druhých „plic planety“ ruské tajgy. Největší znečišťovatel světových oceánů plasty. Největší světový znečišťovatel ovzduší. Největší riziko pro africkou přírodu, to všechno je nejlidnatější země světa.

Čínská komunistická strana je v nezáviděníhodné situaci. Musí jedné a půl miliardě Číňanů zajistit více méně slušné životní podmínky, protože jinak by se tito mohli začít zabývat něčím jiným, než prací. Severokorejský příklad je pro ně jasným varováním. Severokorejci s vymytými mozky se sice nijak nebouří, ale země patří k nejchudším a nejzaostalejším na světě. Na jednu stranu diktátorská selanka, na druhou stranu opravdu žádná sláva. A čínské elity jsou už dávno zvyklé na nadité tobolky a tučná konta a na totéž jsou zvyklé desítky milionů jejich soudruhů. Nebo jinak – životní úroveň Číňanů roste, a dokud tomu tak bude, budou moci čínští komunisté dále nerušeně vládnout. To je, oč tu běží.

Čtěte také:
Němci zabránili Číně vstoupit do své energetické sítě
Čínští těžaři si lebedí

K tomu je potřeba připočítat tradiční čínské vlastnosti, mezi které v žádném případě nepatří péče o životní prostředí. Na jedné straně se sice dovedou krásně starat o své zahrady, na straně druhé jsou schopni bezohledně zničit statisíce hektarů lesa a jím protékající řeku jen proto, aby mohl fungovat závod na zpracování dřeva. Že závratným tempem mizí amazonský prales, už ví v Evropě asi všichni. O tom, že podobné tempo nasadily čínské firmy při likvidaci ruské tajgy, ví jen málokdo. Možná proto, že údajně 90 procent tohoto kácení je nelegální. Podrobný materiál se satelitními snímky najdete na iDnes zde.

O tom, jak zacházejí Číňané s nebezpečnými látkami a odpady, není potřeba se rozepisovat. Například informace o tom, že nejvíc platového odpadu se do oceánů dostane z čínské řeky Jang-c´-ťiang (1,5 milionu tun) jsme psali již letos v červenci zde. V první desítce řek nejvíc zaneřáděných plasty jsou ještě další tři pouze v Číně tekoucí řeky (Chuang-che, Chai-che, Ču-ťiang) a také Mekong, který má o něco méně než polovinu svého povodí v Číně, kde pramení. Tato desítka řek dodá, podle některých studií, do oceánů 93 procenta plastového odpadu! Pravda, podle jiných ovšem má na svědomí dvě třetiny plastu v oceánech 20 řek. Ať tak či tak, jde o obrovské množství plastu.

Co je důležité, ani jedna z nejvíc plastových řek není v Evropě, Americe ani v Austrálii. Kromě asijských řek, včetně ruského Amuru, je v první desítce ještě africký Nil a Niger. A Čína má v téhle „plastové desítce“ čtyři a půl řeky…

Co se týká uhlí, jako jednoho z hlavních producentů emisí, podílejících se na změnách klimatu, je Čína opět jeho největším světovým paličem. A to dlouhodobě! Její mezinárodní proklamace ani závazky do budoucna na tom vůbec nic nemění. O tom, jak se bude vyvíjet čínská, a světová spotřeba uhlí dávají přehled dva grafy. Jeden je na iDnes zde, druhý od analytika iUHLI.cz je tady.

Nic z výše uvedeného Číňany nijak viditelně neznepokojuje. Zavádějí možná nové limity emisí pro nově postavené elektrárny, ale celkově se k přírodě – kdekoli na planetě – chovají podle hesla „po nás potopa“.

Všichni, kdo považují za nejdůležitější omezit emise osobních automobilů v Evropě, emise nákladních automobilů v Evropě, nebo produkci plastových brček či těžbu uhlí v Evropě, dělají v zásadě dobrou věc. Jen je ta jejich věc úplně k ničemu, dokud nezačne velice razantně své veškeré provozy ekologizovat Čína. Do té doby bude de facto úplně jedno, jak omezí europarlament Evropany. Je úplně jedno, že některé banky nebudou financovat „fosilní provozy“. Protože to naprosto zásadní zlo z pohledu ekologie a z pohledu lidského podílu na oteplování planety se děje v Číně. Dále v Asii jako celku (samozřejmě i s ruskou částí!), v Africe a v Amazonii.

Čína je tedy tou hlavou, na kterou se musí zaměřit všichni politici, ale i aktivisté. Kolikrát smysluplně vystoupili proti čínským uhelným elektrárnám? Proti čínskému zasvinění řek a oceánů? Kolik Klimakempů v Číně české a evropské ekoaktivistické organizace již uskutečnily?

A kolik politiků zkusilo na Číňany nějak zatlačit, nebo jim to alespoň vysvětlit? Možná by zabralo, kdyby jim, lidem, kteří zásadně nepřiznávají svoji chybu, aby neztratili tvář, někdo řekl, že bez nich to prostě nepůjde. Ba dokonce, že jsou v tom pro svět neprosto nejdůležitější.

Mohlo by vás zajímat:
Dvousetmetrovému obrovi ušili nový kabát
Tohle monstrum zvládne i dítě
Hnědé uhlí jako přírodní hnojivo