Klíčem české energetiky je stále hnědé uhlí

Ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD). Foto: MPO

Ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD). Foto: MPO

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) hodlá do budoucna udělat vše pro udržení tuzemské energetické bezpečnosti. Hlavním zdrojem primární energie je u nás stále hnědé uhlí, proto vláda loni v říjnu prolomila těžební limity na lomu Bílina. Uvedl to ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) na včerejším Žofínském fóru.

Maximálně diverzifikovat zdrojová teritoria a přepravní infrastruktury, udržet dovozní závislost fosilních zdrojů na současné úrovni, vytvořit dostatečné rezervy strategických palivo-energetických komodit a navýšit odolnost elektrizační a plynárenské soustavy proti poruchám a výpadkům. To jsou hlavní opatření, kterými chce MPO energetickou bezpečnost zajistit.

Čtěte také:
Lze čelit výpadkům jaderných elektráren?
Jsme fosilní civilizace. A ještě dlouho jí budeme

Jde o opatření, která mají zajistit nezbytné dodávky energie spotřebitelům i při skokové změně vnějších podmínek. Stát si musí rovněž zachovat vliv a kontrolu ve strategických společnostech v oblasti energetiky a zajistit kybernetickou bezpečnost energetických systémů,“ řekl Mládek

Ministr rovněž uvedl, že hlavním zdrojem energie v České republice zůstává hnědé uhlí. Proto došlo k prolomení limitů na lomu Bílina. Důvody prolomení limitů na Bílině byly hlavně potřeby českého teplárenství, energetická bezpečnost země a zachování pracovních míst v regionu severních Čech. Vláda naopak odložila rozhodnutí ohledně limitů těžby v lomu ČSA. V této lokalitě by totiž rozšíření těžby znamenalo zásahy do lidských obydlí a vedlo by ke zbourání obcí Horní Jiřetín a Černice.

V rozhovoru pro Český rozhlas se ministr Mládek vyjádřil také k návrhu surovinové politiky, který předložil. Podle jeho slov by mohl být schválen do dvou let. „Cílem surovinové politiky je co nejvíce využívat domácí zdroje. Nyní návrh komplexně posuzuje Ministerstvo životního prostředí. Očekávám, že do dvou let bude posudek hotový, poté bude moci být návrh předložen ke schválení vládě,“ vysvětlil Mládek.

Mohlo by vás zajímat:
Sázka na jádro? Noční můra české energetiky!
Norská (eko)logika
Nafta zabalená do čokolády