Klimatická neutralita vyjde na biliony dolarů ročně

Mezinárodní energetická agentura (IEA) minulý týden uvedla, že dosažení čistých nulových emisí CO2 do roku 2070 bude vyžadovat další investice ve výši 31 bilionů dolarů (téměř 700 bilionů korun) nad závazky, které již vlády přijaly. Foto: pixabay.com

Podle nové zprávy Komise pro transformaci energetiky (ETC) je dosažení klimatické neutrality v roce 2050 možné, ale bude to stát až 2 biliony dolarů (více než 46 bilionů korun) ročně. Jde o náklady ve výši 1 až 1,5% globálního HDP.

Komise pro transformaci energetiky je skupina vyšších řídících pracovníků ze 45 výrobců energie, finančních institucí a ekologických skupin. Mezi společnosti zastoupené v ETC patří společnosti ArcelorMittal, Bank of America, BP a Royal Dutch Shell. Členy jsou také jednotlivci z Evropské nadace pro klima a Světového přírodního institutu, napsal server msn.com.

Čtěte také:
Největší lobbistická akce v historii stupňuje obrátky
Havlíček: Jádro zajistí energetickou soběstačnost

Mezinárodní energetická agentura (IEA) minulý týden uvedla, že dosažení čistých nulových emisí CO2 do roku 2070 bude vyžadovat další investice ve výši 31 bilionů dolarů (téměř 700 bilionů korun) nad závazky, které již vlády přijaly.

Globálním investicím do energetiky ale uškodila pandemie koronaviru. Letos se v porovnání s rokem 2019 propadnou o pětinu. Obnovitelná energie dopadla lépe než fosilní paliva, ale investice do velkých větrných a solárních projektů v prvním čtvrtletí roku 2020 klesly zpět na úrovně před třemi lety.

Aby se k uhlíkové neutralitě dařilo směřovat, muselo by průměrné roční tempo růstu větrné a solární kapacity být asi pětkrát až šestkrát vyšší než v roce 2019.

ETC rovněž uvedla, že nejvyšším nákladům souvisejícím s dekarbonizací čelí stavebnictví, letectví a lodní dopravy. Těžba uhlí, výroba automobilů a chov hospodářských zvířat jsou nejvíce ohroženy ztrátou pracovních míst. Vlády budou muset řídit své strategie přechodu na bezuhlíkovou energii, aby vyrovnaly nezaměstnanost a možné zvýšené náklady v těchto oblastech, uvedla ETC.