Doba čtení:1 m, 12 s

ANALÝZA_iuhli_800x600Dluh OKD vůči českému státu je mnohem větší, než kolik by měl zaplatit České správě sociálního zabezpečení.

Věřitelé OKD, které se nachází v úpadku, mají ještě zhruba měsíc a jeden týden čas na přihlášení svých pohledávek. Nicméně většina jich asi již přihlášena byla a mezi nimi je i stát, který je prostřednictvím České správy sociálního zabezpečení zastoupen rovněž v prozatímním věřitelském výboru.

Čtěte také:
Úpadek OKD existenčně ohrožuje dodavatele
OKD došly peníze, manažeři naštvali Mládka

Nejde však jen o pohledávky, které má stát k OKD prostřednictvím ČSSZ. Jsou sice největší, a čítají bezmála 75 milionů korun, ale jsou zde další státní organizace a podniky nebo obce, kterým OKD dluží. V tisku již byl zmíněn báňský úřad nebo město Orlová.

Tito věřitelé a další, kteří podle našeho průzkumu patří státu, jsou uvedeni v grafu níže. Údaje zachycují situaci, jak ji lze vyčíst z přehledu přihlášených pohledávek ke konci června. Celková suma pohledávek státu pak dosahuje 171,2 milionu korun.

Může se to zdát málo v porovnání s celkovým dluhem, který byl zatím vyčíslen na úrovni 17 miliard korun. I tak lze ale směle říci, že stát je na předních místech mezi věřiteli. Otázka největších pohledávek uplatňovaných společností AHG, které vznikly v důsledku předchozích kroků společnosti NWR (mateřské společnosti OKD), je ještě otevřena a o jejich přijetí nebylo rozhodnuto.

Pohledávky státu za OKD

Zdroj: Insolvenční rejstřík

Mohlo by vás zajímat:
Běloruský gigant BelAZ 75710
Lžíce bagru dle ruských tradic
VIDEO: Jak se rodí kolosy na čtyřech kolech