Kolik miliard vyplatí ČEZ akcionářům?

Podle analytiků bude akcionářům na dividendách z loňského zisku vyplaceno 17,8 miliardy korun, stát by měl dostat 12,4 miliardy korun. Foto: ČEZ

Valná hromada energetické společnosti ČEZ bude dnes mimo jiné schvalovat výši dividendy, která bude z loňského zisku vyplacena akcionářům. Podle analytiků bude schválena výplata 33 korun na akcii před zdaněním, tak jak ji navrhlo představenstvo firmy.

Celkem by tak bylo akcionářům vyplaceno 17,8 miliardy korun, stát by měl dostat 12,4 miliardy korun. V minulých letech získával stát pravidelně zhruba 15 miliard korun za rok.

Čtěte také:
Lidové noviny ve válce o ČEZ
Babiš vrtí psem, každá kauza dobrá

V posledních čtyřech letech vyplatila firma akcionářům pokaždé dividendu 40 Kč na akcii. Ministerstvo financí, přes něž vlastní majoritní podíl ve firmě stát, letos protinávrh k rozdělení zisku nepředložilo. Vláda navíc na začátku června uložila zástupci resortu, aby na valné hromadě hlasoval pro návrhy schválené dozorčí radou firmy, a to včetně navržené výplaty dividend.

Vedení ČEZ poprvé po 16 letech nenavrhuje výplatu odměn představenstvu a dozorčí radě firmy. V posledních dvou letech zamítlo návrhy tantiém ministerstvo financí. Například od roku 2010 do roku 2014 bylo každoročně mezi představenstvo a dozorčí radu rozděleno 25,5 milionu korun. Na programu valné hromady jsou i další body, mj. úprava stanov, která má posílit postavení dozorčí rady společnosti.

Mohlo by vás zajímat:
Křetínský chce ukládat energii z uhlí do baterií
Nakladač s panoramatickým výhledem
Jak Caterpillar prorazil v Austrálii