V obchodě s barvami bychom nejspíš na tuto otázku obdrželi odpověď, že úplně stejně jako bílá nebo černá. V energetice ale platí rovnice, co je zelené, to je drahé. Naplno to začínají pociťovat i Němci, jejichž vláda před časem vyhlásila boj jádru a uhlí a vsadila na kartu obnovitelných zdrojů. Takzvaná „Energiewende“ je ovšem pořádně vysokou hrou o spoustu peněz, ve které zejména méně majetní občané rozhodně nedrží trumfy v rukou.
Podle posledních informací zaplatí příští rok průměrná domácnost ve srovnání s rokem 2011 za elektřinu o 540 eur za rok více. To je v přepočtu rozdíl více než 14 600 korun. Za zdražením přitom stojí příspěvek na hrazení podpory obnovitelných zdrojů a rostoucí náklady na elektrické sítě. Uvedené částky se začínají lidem zajídat i v bohatém Německu. A kritika sílí dokonce i uvnitř vládnoucí koalice. Stále častěji zní klíčová otázka, jak dlouho to ještě spotřebitelé unesou?
Čtěte také: Německá Energiewende ohrožuje chudé
V obdobné situaci se můžeme záhy ocitnout i u nás. Vláda sice v energetice našlapuje velmi opatrně, ale i zde je cítit silný tlak na postupný odklon od využívání uhlí, které doposud zajišťuje více než polovinu veškeré výroby tuzemské elektrické energie a udržuje ceny elektřiny i tepla v rozumných mezích. Tuto pozici by mělo do budoucna uhlí přepustit obnovitelným zdrojům a hlavně jádru. Jedná se tedy o jiný scénář než u sousedů, kteří jádru vystavili stopku. Z pohledu peněženek spotřebitelů však může jít o podobně smutný příběh.
Na obnovitelné zdroje, zejména solární elektrárny, doplácíme desítky miliard ročně na státní podpoře již nyní. Obrovské náklady bude ale znamenat i jaderný boom. Posílení výkonu vyráběného z jádra je totiž podmíněno výstavbou čtyř nových jaderných bloků. Předpokládané náklady se pohybují ve stovkách miliard korun, přičemž v tuto chvíli nikdo neví, kdo je zaplatí. Tedy, aby bylo jasno, ona nevědomost je čistě v oficiální a procesní rovině. Že se totiž konečný účet objeví na složenkách nás všech, není myslím žádným tajemstvím.
Mohlo by vás zajímat:
iUHLI.tv: Hrozí Česku energetická chudoba?