Doba čtení:2 m, 11 s
Při plánování těžby nenarazila Severní energetická na odpor. Foto: Severní energetická
Horníci z lomu ČSA stále nevědí, zda mohou s kompenzacemi počítat. Foto: Severní energetická

Horníci z Mostecka měli už na konci července vědět, jestli je stát odškodní, když kvůli zachování těžebních limitů přijdou o práci. Jenže stále nevědí nic. Vláda o kompenzacích ještě nerozhodla.

Kompenzace nebyly zařazeny na program posledního jednání vlády, nový termín jejich projednání není známý. Podle hejtmana Ústeckého kraje Oldřicha Bubeníčka se tím prodlužuje nejistota horníků, kteří po roce 2020 přijdou o místo.

Čtěte také:
Propuštění horníci si platově výrazně pohorší
Špičkový geolog kritizuje politiky kvůli uhlí

Materiál byl z programu vyškrtnut, protože tam budou drobné změny. Něco málo se tam dopracuje,“ sdělil MF Dnes Petr Sulek z tiskového oddělení ministerstva práce a sociálních věcí, proč kabinet uplynulou středu na svém posledním jednání bod neprojednal.

Materiál už byl přepracován a chystá se na vládu. Nevíme jistě, jestli to bude příští termín nebo až ten další,“ uvedla pak mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu Ngoc PhamBich. Jaké změny resort v odškodnění pro horníky udělal, však není jasné. „To teď nemůžeme úplně sdělit. Řekněme, že to bylo přepracováno, aby na tom byla politická shoda,“ sdělila mluvčí.

O zachování těžebních limitů na Dole ČSA u Mostu rozhodla vláda loni na podzim, v praxi to znamená postupný útlum a zastavení těžby kolem roku 2022. Uhlí tu dobývá firma Severní energetická, podle níž kvůli zachování limitů zanikne 1 932 pracovních míst.

Odškodnění zdejších horníků je ve hře z toho důvodu, že vláda v květnu vyplatila havíře z krachující OKD. Tehdy měla vláda souběžně s nimi přiklepnout peníze i havířům ze Severní energetické. Prosazuje to ČSSD, ale proti se postavil ministr financí Andrej Babiš.

„Nelíbí se mi to, neměl by se dělat rozdíl mezi horníkem zpod Krušných hor a z Karvinska. Jsem ochotný zohlednit, že je rozdíl mezi hlubinným a povrchovým dolem. Kdyby řekli, že těm z povrchu dáme o 25 procent méně než na hlubině, budiž, ale musí dostat všichni,“ reagoval hejtman Bubeníček. Ministr Babiš argumentuje, že stát nemá podporovat prosperující soukromé firmy. „Ale stát jim zakázal těžit,“ namítá hejtman. Premiér Bohuslav Sobotka přislíbil, že vláda nakonec odškodní i horníky na Mostecku.

Kompenzace pro horníky z OKD se pohybuje od 7 do 8 tisíc, havířům se budou vyplácet peníze měsíčně po dobu od tří měsíců do pěti let podle odpracovaných roků. Předpokládá se, že podobně bude vypadat i odškodnění pro horníky z Mostecka. Ti si však musí počkat, kdy se jim vláda bude věnovat, a zda i jim skutečně peníze odhlasuje.

Mohlo by vás zajímat:
Z Dolu Bohumír je hornické muzeum
Uhelná švartna jako šperk
Podkrušnohorské muzeum opravilo parní těžní stroj

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa