Korejci bojují o stavbu v Dukovanech

Korejská společnost KHNP je dceřinou firma tamního energetického gigantu KEPCO.

Hlavní dodavatel výstavby nového bloku Jaderné elektrárny Dukovany bude podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka vybrán v roce 2022. Vedle Američanů, Rusů, Číňanů a Francouzů o zakázku usiluje i korejská společnost KHNP, dceřiná firma tamního energetického gigantu KEPCO.

Korejci se netají tím, že je pro ně právě dostavba české jaderné elektrárny předmětem nejvyššího zájmu. Už zde mají tým lidí a sponzorují řadu aktivit na Třebíčsku, aby si získali podporu.

„Český projekt je naše zahraniční priorita. Samozřejmě se ucházíme o zakázky v jiných zemích, ale nejvíc energie věnujeme Česku,“ řekl v rozhovoru pro Lidové noviny viceprezident společnosti Seung-Yeol Lim, který věří, že se podaří překonat všechny překážky a stavba bude zahájena.

Čtěte také:
KHNP má na dostavbu jádra nejlepší reference
Havárie ve Fukushimě pomohla uhelkám

„V posledních letech je moderní výroba elektřiny z obnovitelných zdrojů, nicméně jaderné elektrárny zůstávají velice efektivním zdrojem. V době klimatických změn je jaderná energie nízkoemisní a na rozdíl od obnovitelných zdrojů je velice stabilní. Může snížit rizika, pokud se země přehnaně spoléhá jen na jeden zdroj, a zvýšit tak bezpečnost celé země. To je důvod, proč řada zemí pokračuje s jadernou energetikou,“ uvedl Seung-Yeol Lim, který si uvědomuje, že mají jaderné projekty ve světě nemalé problémy.

„Je tu překračování rozpočtů a nedodržení termínů. Je těžké generalizovat příčiny. Pro každý projekt a zemi je to jiné. Česko je teprve ve fázi příprav a výběru dodavatele. Myslím si, že výběrem správného dodavatele můžou takovým problémům předejít,“ řekl viceprezident KHNP.

Už teď pracujeme na tom, abychom termín mohli dodržet i v Česku. Spolupracujeme s Ústavem jaderného výzkumu v Řeži, aby náš reaktor vyhověl všem českým požadavkům. S firmou Škoda Praha jsme provedli průzkum potenciálních dodavatelů a máme vybráno sto českých firem. Na výstavbě bychom chtěli pracovat s našimi partnery DU Construction a Doosan Construction a s firmou KPMG zkoumáme české podmínky ve stavebnictví. Už navazujeme předběžnou spolupráci s firmou Metrostav. Už jsme začali důkladnými přípravami na dostavbu Dukovan,“ vysvětlil Seung-Yeol Lim.

Mohlo by vás zajímat:
Z Dolu Bohumír je hornické muzeum
VIDEO: Znáte toto unikátní hornické muzeum?
Podkrušnohorské muzeum opravilo parní těžní stroj