Kosovo bude stavět uhelnou elektrárnu

V Kosovu se nachází více než 14 miliard tun prokázaných zásob lignitu, což zemi řadí na páté místo na světě co do množství tohoto nejmladšího hnědého uhlí. FGoto: pixabay.com

Kosovo podepsalo dohodu s firmou ContourGlobal o výstavbě uhelné elektrárny s výkonem 500 megawattů. Projekt odhadovaný na 1,3 miliardy dolarů (zhruba 28 miliard Kč) je největší od získání nezávislosti země v roce 2008.

Elektrárna by měla být dokončena v roce 2023, počítá se s životností na čtyři desítky let, napsala agentura Reuters.

Čtěte také:
Některé evropské země se bez uhlí neobejdou
Němci platí za elektřinu rekordní ceny

V Kosovu se nachází více než 14 miliard tun prokázaných zásob lignitu, což zemi řadí na páté místo na světě co do množství tohoto nejmladšího hnědého uhlí. Více než 90 procent zdejší elektřiny vyrábějí dvě poruchové uhelné elektrárny. Obě elektrárny jsou považovány za nejhorší znečišťovatele v Evropě.

Podle kosovského ministra pro rozvoj Valdrina Lluky projekt ukončí závislost země na dovozu elektřiny a v příštích letech pomůže zrychlit i tempo růstu místní ekonomiky na pět až šest procent z letošních čtyř procent. Výstavba elektrárny má být zahájena počátkem roku 2019.

Kosovo čelí navzdory bohatým zásobám lignitu energetickému nedostatku. Na vině je místní korupce a nedostatek investic, uvedla agentura Reuters.

Mohlo by vás zajímat:
Léčivé koule už patří minulosti
Služební auto obra Koloděje
Jsme fosilní civilizace. A ještě dlouho jí budeme