Kotlíkové dotace začínají i v Praze

Prague evening pano_morguefile_Fidler_Jan_compressed

I Praha potřebuje čistší ovzduší. Foto: morgueFiles.com Jan Fidler

Praha dnes ráno začíná přijímat žádosti o dotace na výměnu kotlů v domech s nejvýše třemi byty. Lidem rozdělí 23,7 milionů korun, dostane se asi na 160 žadatelů.

Kotlů, které splňují podmínky výměny, jsou v Praze asi čtyři tisíce, hlavně v okrajových městských částech. Jde například o Řeporyje, Suchdol nebo Slivenec. Příspěvek na výměnu kotle na pevná paliva s ručním přikládáním je nejvýš 150 tisíc korun nebo až 85 procent nákladů. Kotel je třeba vyměnit za plynový, kombinovaný na uhlí a biomasu, samostatný na biomasu nebo tepelné čerpadlo. Žádost majitel může podat až poté, co kotel vymění. Žádosti se nosí na hlavní podatelnu magistrátu ve Škodově paláci.

Čtěte také:
Hejtman tlačí na ministra kvůli kotlíkovým dotacím
Středočeši mají šanci na nové kotle

Ve většině krajů je o výměnu starých kotlů velký zájem, celkem už dotace získalo přes 10 tisíc domácností. Například ve Středočeském kraji se jich vymění asi tři tisíce z celkových 100 tisíc.

V první vlně výzvy budou v celé zemi rozděleny na výměnu starých kotlů tři miliardy korun. Druhá, také se třemi miliardami korun, by měla začít počátkem příštího roku. Do roku 2020 by mělo být rozděleno devět miliard korun a vyměněno až 100 tisíc kotlů. Měla by tak být nahrazena až třetina nejvíce znečišťujících kotlů v tuzemsku.

Některé kraje už první část dotací vyčerpaly a žádají po Ministerstvu životního prostředí uvolnění dalších prostředků. Moravskoslezský hejtman Miroslav Novák se kvůli tomu dostal do střetu s ministrem Richardem Brabcem (ANO). Ministerstvo totiž čeká na vyřízení výzev ve všech krajích v republice, proto požadovanou částku nechce uvolnit hned.

Nechceme, aby zájemci o příspěvek na ekologický kotel museli čekat na vypsání další výzvy. Přijde nám zbytečné žádosti odkládat na podzim nebo až příští rok. Snažíme se tak s ministerstvem domluvit na uvolnění dalších zhruba 250 milionů korun, abychom uspokojili ihned všechny žadatele,“ vysvětlil hejtman Novák. Aby lidé nečekali, je kraj připravený půjčit státu svých 100 milionů korun.

Mohlo by vás zajímat:
Vzduch na severu Moravy kazí hlavně doprava
Peníze do luftu
Lidé stáli v mrazu frontu na kotlíkové dotace