Koupí Křetínský další německou elektrárnu?

moorburg_02_compressed

Černouhelná elektrárna Moorburg zahájila svůj provoz v loňském roce. Foto: Vattenfall.com

Po prodeji německých hnědouhelných dolů a elektráren českému EPH na jaře letošního roku zvažuje švédský státní energetický koncern Vattenfall rovněž prodej elektrárny Moorburg, jedné ze svých nejnovějších a nejúčinnějších černouhelných elektráren.

Připustil to generální ředitel společnosti Magnus Hall. „Moorburg dlouhodobě vlastnit nepotřebujeme. Velmi dobře si dokážeme představit jiné, lepší vlastníky. Stále elektrárnu upravujeme, takže to není na stole dnes, ale zcela jistě bude v následujících pěti letech,“ citoval server oenergetice.cz Halla.

Čtěte také:
Švédská vláda dala Křetínskému zelenou
Stropnický se pustil do Křetínského

Elektrárna Moorburg přitom zahájila svůj komerční provoz na prvním bloku teprve v únoru loňského roku, na druhém následovně v polovině téhož roku. Zdroj o celkovém výkonu 1 548 MW se svou roční výrobou okolo 11 TWh dokáže pokrýt až 90 % poptávky po elektrické energii v nedalekém Hamburku.

Elektrárna se rovněž pyšní vysokou účinností výroby elektrické energie, která dosahuje 46,5 %. Podle společnosti Vattenfall tak elektrárna při výrobě elektrické energie produkuje až o 25 % méně množství CO2 ve srovnání se staršími bloky.

Budoucnost ukáže, zda se mezi zájemce zařadí i některá z českých firem. O hnědouhelná aktiva Vattenfallu se vedle Křetínského EPH zajímal rovněž polostátní ČEZ a také Czech Coal Group, která je spojena se jménem miliardáře Pavla Tykače.

Mohlo by vás zajímat:
Utáhnou Němci ještě víc ekologické šrouby?
Neprodávejte klima, požadovali aktivisté
Euracoal odmítá zběsilé snižování emisí