Doba čtení:1 m, 50 s
Podle hejtmana Ivo Vondráka chce kraj pozemky pro zónu vykoupit stoprocentně, protože potřebuje prostory pro rozvoj v oblasti nových technologií. Foto: ANO

Moravskoslezský kraj chce vykoupit pozemky po bývalém Dole Barbora v Karviné a vybudovat tam průmyslovou zónu. V současné době ale čeká, jak dopadne soudní spor týkající vlastnictví pozemků. Po jednání s ministrem průmyslu Tomášem Hünerem (za ANO) to řekl moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák (ANO).

Vznik průmyslové zóny Nad Barborou schválila vláda v roce 2016. Na vybudování zóny v areálu bývalého dolu má dát až 750 milionů korun stát, celkové náklady se odhadují na 1,2 miliardy korun. Mělo by tam vzniknout až 2000 pracovních míst.

Čtěte také:
Karviná hostila Barboradování
Bakala prý chtěl OKD už před privatizací

Většinu pozemků v chystané zóně vlastní společnost Asental patřící podnikateli Zdeňku Bakalovi, jenž dříve spoluvlastnil i těžební společnost OKD. Platnost smlouvy o budoucí smlouvě o koupi pozemků, kterou kraj s Asentalem uzavřel, loni vypršela. Insolvenční správce OKD Lee Louda podal žalobu, kterou vlastnictví pozemků zpochybňuje.

Problém je v tom, že byť jsme chtěli tuto zónu vykoupit a transformovat ji na průmyslovou zónu, tak v daný okamžik máme formální překážku v tom, že zatím nebyl vyřešen soudní spor, který byl zahájen ze strany správce konkurzní podstaty OKD pana Loudy, který se domnívá, že ty pozemky nepatří společnosti Asental. To znamená, čekáme, až se tento problém vyřeší, abychom potom mohli nějakým způsobem tu zónu vykoupit,“ uvedl hejtman Vondrák. Doplnil, že pozemky pro zónu chce kraj vykoupit stoprocentně, protože potřebuje prostory pro rozvoj v oblasti nových technologií.

Ministr Hüner včera jednal také se zástupci společnosti OKD a odboráři. „Debata byla oboustranně otevřená a daleko lépe mě zorientovala v problému,“ řekl. Firma OKD je od předloňského května v úpadku a podle připraveného reorganizačního plánu, který ale ještě nenabyl právní moci, by se tam měla těžba uhlí postupně utlumovat s definitivním ukončením v roce 2023. Ministr prohlásil, že o případném prodloužení těžby na některých dolech se dnes s vedením firmy, odboráři ani zaměstnanci nebavili, ale do budoucna se tomuto tématu nevyhýbá.

Mohlo by vás zajímat:
O uhlí se často lže
Jsme fosilní civilizace. A ještě dlouho jí budeme
Další krok k těžbě ve vesmíru

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa