Křetínského britská elektrárna získala další kontrakt

Eggborough_Power_Station_-_geograph_org_uk_-_349053_compressed

Elektrárna Eggborough disponuje výkonem 2 gigawatty. Foto: geograph.org.uk

Ve Velké Británii proběhla další z kapacitních aukcí, tentokrát pro zajištění dostatku výkonu na období 2017/2018.  V aukci uspěla i uhelná elektrárna Eggborough českého EPH, která pro své čtyři bloky získala kontrakt na dobu jednoho roku.

Výsledkem aukce je cena 6,95 £/kW, kterou dostanou zdroje o celkovém výkonu 54,43 GW na dobu jednoho roku. Se svou nabídkou uspěla i Eggborough Power Limited, dceřiná společnost EPH, která v Británii provozuje uhelnou elektrárnu o výkonu 2 GW. V rámci aukce si tak elektrárna zajistila roční kontrakt na výkon 1 820 MW, uvedl server oenergetice.cz.

Čtěte také:
Evropu v mrazech zachraňují uhelné elektrárny
Kongres chce zrušit zákony proti uhlí

Vzhledem k velmi nízké výsledné ceně a skutečnosti, že aukce probíhala pro výkon na období 2017/2018, není překvapivé, že výraznou většinu z 54,43 GW, konkrétně 50,13 GW vysoutěžily stávající zdroje. Jako druhá v pořadí se umístila s 2,36 GW elektrická propojení, na nové zdroje zbylo pouhých 1,73 GW.

Největší díl získaly již tradičně paroplynové elektrárny (22 GW). S téměř pětinovým podílem se na druhém místě umístily elektrárny spalující uhlí či biomasu (10,48 GW), následované jadernými elektrárnami se 7,88 GW.

Kontrakty získané v kapacitních aukcích zřejmě zachránily elektrárnu Eggborough před ukončením provozu, ke kterému mělo podle dřívějších plánů dojít v březnu loňského roku. O ukončení provozu původně informoval EPH začátkem září 2015 s tím, že zahájil proces jednání se zaměstnanci, vládními představiteli a dalšími subjekty. V polovině prosince téhož roku se však objevila naděje na zachování provozu v podobě nabídky britského National Grid na zajištění rezervního výkonu během zimy 2016/17.

Přestože kapacitní platby mohou dočasně pomoci ekonomice provozu uhelných bloků elektrárny Eggborough, s plánem na ukončení provozu všech uhelných elektráren ve Velké Británii do roku 2025 je budoucnost zdroje nejistá. Stávající elektrárnu by nicméně mohla nahradit nová 2GW paroplynová elektrárna, jejíž osud bude záviset na výsledcích dalších kapacitních aukcí a vývoji ceny plynu.

Mohlo by vás zajímat:
Běloruský gigant BelAZ 75710
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu

Parkovací asistent bude i pro důlní obry