Křetínského dluhy zneklidňují investory

Doba čtení:1 m, 46 s
Ilustrační foto: EP Energy

Ilustrační foto: EP Energy

Od prosince minulého roku výrazně klesla hodnota dluhopisů Energetického a průmyslového holdingu (EPH) miliardáře Daniela Křetínského. Důvodem je podle Hospodářských novin nedůvěra investorů v energetický sektor a rovněž obavy z rostoucího zadlužení holdingu.

Křetínský v poslední době rozpoutal doslova nákupní orgie. Na začátku ledna se dohodl s německou skupinou RWE na koupi britské elektrárny Lynemouth. Vloni uzavřel dohodu s italským energetickým koncernem Enel na odkoupení dvoutřetinového podílu ve společnosti Slovenské elektrárne v hodnotě zhruba 35 miliard korun a získal rovněž majoritní podíl v maďarských teplárnách Budapesti Erömü, čímž do svého portfolia získal plynové teplárny Kelenföld, Újpest a Kispest, které pokrývají zhruba 60 procent spotřeby tepla v Budapešti a podílejí se asi třemi procenty na výrobě elektřiny v Maďarsku.

Čtěte také:
Křetínský rozšiřuje EPH o britskou elektrárnu
Křetínský zatopí více než půlce Budapešti

Další nákupy se však Křetínskému mohou prodražit. Až totiž bude prodávat nové dluhopisy, bude muset zřejmě jejich držitelům zaplatit vyšší úrok. Chuť kupovat přitom majitele fotbalové Sparty zřejmě stále neopouští. Podle polského listu Puls Biznesu je EPH vážným zájemcem o teplárny a uhelnou elektrárnu v polském městě Rybnik, které prodává francouzská společnost EDF. Cena akvizice se má pohybovat kolem 500 milionů dolarů (více než 12 miliard korun). Křetínský se rovněž společně s PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera uchází o německá uhelná aktiva švédské firmy Vattenfall.

EPH však již v současné době dluží 140 miliard korun. Jen investorům dluhopisů je dlužno 79 miliard korun, dalších více než 60 miliard tvoří závazky u bank. Nejvyšší dluh se koncentruje na úrovni subholdingu CE Energy, pod který spadají hlavní aktivity EPH v české a německé energetice společně s investicí do Stredoslovenské energetiky.

Podle Křetínského je zadlužení celého koncernu po očištění o hotovost celkem přijatelné. „Celkový konsolidovaný čistý dluh EPH je na úrovni 4,7 miliardy korun, což je při konsolidované EBITDA na úrovni 1,5 až 1,6 miliardy eur velmi umírněná úroveň zadlužení,“ uvedl před časem miliardář.

Mohlo by vás zajímat:
Křetínský chce předstihnout ČEZ
Provozní zisk EPH vzrostl na 22,5 miliardy Kč
Kellner & Křetínský: Těžký kalibr na Vattenfall