Křetínský zatopí více než půlce Budapešti

Doba čtení:1 m, 15 s

Teplárna Kelenföld. Foto: wikipedia

Firma EP Energy, která spravuje energetické aktivity Energetického a průmyslového holdingu (EPH), dokončila převzetí majoritního podílu v maďarských teplárnách Budapesti Erömü. Serveru iUHLI.cz to sdělil mluvčí EPH Daniel Častvaj.

EP Energy dokončila převzetí více než 95 procent akcií prostřednictvím své dceřiné společnosti EP Hungary. Majoritní podíl koupila od francouzské EDF. Daniel Křetínský tak do svého portfolia získal plynové teplárny Kelenföld, Újpest a Kispest , které pokrývají zhruba 60 procent spotřeby tepla v Budapešti a podílejí se zhruba třemi procenty na výrobě elektřiny v Maďarsku. Český miliardář, který je mimo jiné i majitelem fotbalové Sparty, touto akvizicí pokračuje v rozmachu.

Čtěte také:
Křetínský nakupuje v Maďarsku
Křetínského EP Energy vzrostly tržby i zisk

EPH již v lednu oznámil, že v Itálii od společnosti E.ON kupuje šest plynových a jednu černouhelnou elektrárnu. S italskou firmou Enel jedná o koupi podílu ve Slovenských elektrárnách a ve společném podniku s investiční skupinou PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera usiluje o hnědouhelná aktiva švédského státního koncernu Vattenfall v Německu.

Holding EPH zahrnuje 40 podniků z Česka, Slovenska, Německa a Polska a jeho aktivity jsou v těžbě uhlí, výrobě elektřiny a tepla, distribuci tepla a v obchodu s elektřinou a plynem. Největšími akcionáři EPH jsou podnikatelé Daniel Křetínský a Patrik Tkáč, kteří společně drží dvě třetiny akcií. Zbytek patří skupině J&T.

Mohlo by vás zajímat:
Kellner & Křetínský: Těžký kalibr na Vattenfall
Němci zavřou Křetínskému elektrárnu
Křetínský chce předstihnout ČEZ