Krouží Češi kolem maďarského uhlí?

Hnědouhelná elektrárna Matrai má instalovaný výkon téměř 970 MWe. Foto: wikipedia.org

Německá RWE zvažuje podle maďarských deníků prodej svého 51% podílu ve společnosti Matrai Eromu Zrt, která provozuje největší maďarskou uhelnou elektrárnu Matrai a dva přilehlé hnědouhelné lomy. Zájem mají údajně i české společnosti ČEZ a EPH.

Hnědouhelná elektrárna Matrai, jejíž instalovaný výkon dosahuje téměř 970 MWe, a dva hnědouhelné lomy zásobující tuto elektrárnu by mohly být podle zahraniční agentury Reuters na prodej. Majoritní vlastník společnosti Matrai Eromu Zrt RWE (50,9 procenta) maďarským médiím sdělil, že zvažuje podíl svého podílu ve společnosti v rámci optimalizace svých výrobních aktiv, uvedl server energetice.cz.

Čtěte také:
Křetínský čelí tlaku slovenské vlády
Německé uhelky vyrobily v únoru méně elektřiny

„Prověřujeme všechny strategické možnosti. To zahrnuje také prodej,“ řekla mluvčí RWE. Firma od roku 2012 podle Reuters uzavřela, zakonzervovala nebo převedla do zálohy 11,5 GW instalovaného výkonu.

Maďarské deníky uvedly, že mezi zájemce o Matrai Eromu Zrt patří pět společností, z nichž dvě jsou ochotny zaplatit částku, která by uspokojila RWE a druhého německého vlastníka EnBW (21,7 procenta). Zájem by prý mohly mít české společnosti ČEZ a EPH nebo maďarská státní společnost MVM group, která drží v Matrai Eromu Zrt aktuálně 26,15 procenta. ČEZ však podle Reuters zájem vyloučil, MVM group se odmítla k této věci vyjádřit a nevyjádřil se ani Křetínského EPH, jenž na maďarský trh s elektřinou a teplem vstoupil v roce 2015 koupí 95,6 procenta podílu ve společnosti Budapesti Eromu od francouzské EDF Group.

Mohlo by vás zajímat:
TOP 10 největších uhelných dolů
TOP 10 navždy bohatých
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu