Krúpa: OKD nesmí nakládat s majetkem

Budova OKD. Foto: OKD

Arca Capital vedení OKD nedůvěřuje. Foto: OKD

Skupina Arca Capital slovenského finančníka Pavola Krúpy podala ke Krajskému soudu v Ostravě žádost, aby byla orgánům černouhelné společnosti OKD odebrána oprávnění k nakládání s majetkem firmy.

Podle mluvčí Arca Capital Barbory Hanákové Arca návrh podala v souvislosti s insolvenčním řízením OKD, v němž skupina figuruje jako jeden z věřitelů.

Čtěte také:
Státní zástupce šetří OKD i NWR
Veolia chce po OKD více než miliardu

Arca jako věřitel společnosti OKD zásadně nesouhlasí s tím, aby orgány společnosti OKD, které dovedly OKD do stávajícího kritického stavu, nadále provozovaly podnikatelskou činnost a sestavovaly reorganizační plán společnosti OKD,” uvedla Hanáková.

Věřitelé OKD v polovině srpna rozhodli o tom, že zadlužená společnost půjde do reorganizace. Ve firmě, v níž nyní pracuje i s dodavatelskými firmami asi 12 000 lidí, se tak dál bude těžit uhlí. Reorganizaci prosazovali odboráři, vedení OKD, moravskoslezská krajská tripartita i česká vláda, doporučoval ji i insolvenční správce firmy Lee Louda.

Vedení OKD teď musí vytvořit reorganizační plán. Předsedou věřitelského výboru těžební firmy byla zvolena Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ), která ve věci insolvence OKD zastupuje český stát. Největším přihlášeným a zároveň i neuznaným věřitelem OKD je banka Citibank. Přihlásila pohledávky dohromady za více než deset miliard korun. Citibank se uznání pohledávek domáhá, již podala žalobu.

Mohlo by vás zajímat:
Další krok k těžbě ve vesmíru
Těžba na asteroidech? Již brzy z říše sci-fi do reality
Google obsadí uhelnou elektrárnu