KSČM Plzeňského kraje chce vyhlásit místní referendum kvůli připravované fúzi městské teplárny v Plzni s holdingem EPH Daniela Křetínského. Shání podpisy pod petice.
K vyhlášení plebiscitu jich potřebuje přes 17 tisíc, což reprezentuje desetinu obyvatel Plzně. KSČM protestuje proti vyvedení Plzeňské teplárenské z majetku města, řekli mluvčí krajského výboru strany Richard Pokorný a jeho předseda Miroslav Kavij.
Čtěte také:
Křetínský hraje energetickou Ligu mistrů
Křetínský chce ukládat energii z uhlí do baterií
Zastupitelé města budou 14. prosince rozhodovat, zda půjde teplárna samostatnou cestou a uhradí do roku 2021 modernizaci za 1,5 miliardy korun, nebo se spojí s EPH. Křetínského holding, který už vlastní druhého největšího výrobce tepla a elektřiny ve městě, Plzeňskou energetiku, má podle záměrů vedení města získat v nově vytvořeném společném podniku maximálně 35procentní podíl. Po spojení s modernizovanou Plzeňskou energetikou by náklady na obnovu teplárny, nutné kvůli novým emisním normám EU, klesly na třetinu.
„Jednoznačně odmítáme jakoukoliv změnu ve vlastnictví či postavení Plzeňské teplárenské, která by znamenala přechod této společnosti nebo její části do soukromých rukou,“ píší komunisté v letáku. Distribuují ho s hlavičkou „Teplárna patří Plzni a zisky z ní jejím občanům“. Žádají občany, aby se připojili k petici zastupitelstva a návrhu na referendum.
Podle Křetínského vyjádření z června by měl společný podnik vyšší turbínovou i kotelní kapacitu a byl významnějším hráčem na trhu elektřiny, čímž dosáhne na lepší ceny. Měl by nakupovat levnější uhlí a lépe řešit případné havárie. Pokles cen elektřiny, výdaje na emisní povolenky a nutné investice snižují dlouhodobě čistý zisk teplárny, který loni činil 129 milionů korun. Firma, jež prodává teplo za jednu z nejnižších cen v ČR, dává městu do rozpočtu na dividendách desítky milionů ročně, letos 60 milionů.
Podle Kavije musí o fúzi hlasovat Plzeňané, protože ovlivní jejich výdaje na teplo. „Nechceme, aby se dostali do stejné situace jako s vodou, která je nyní jedna z nejdražších v Česku, vyšší než v Praze, Brně i v Paříži,“ uvedl poslanec Jiří Valenta. Podle Pokorného by měly strategické energetické podniky zůstat v majetku měst podobně jako na Západě a neměly by se privatizovat.
KSČM navrhuje, aby modernizaci firmy hradila teplárna ze zisku a město z rozpočtu a z fondů, v nichž má dost peněz. Petici a návrh na referendum mohou lidé podepsat v elektronické verzi a v sídle strany v Plzni, další místa budou známá do týdne. Otázka v referendu má znít: Souhlasíte s požadavkem, aby Plzeňská teplárenská zůstala ve výlučném vlastnictví města Plzně? Výsledek referenda může podle Pokorného anulovat usnesení zastupitelstva i po jeho schválení 14. prosince.
„Jednáme o tom více než rok, jsou zpracované odborné posudky. Navíc k tomu byla dvakrát zřízena pracovní skupina, kde byli zástupci všech stran včetně KSČM, takže všechny zastupitelské kluby by měly mít informace, aby správně rozhodly,“ řekl náměstek primátora Pavel Šindelář (ODS). Usnesení zastupitelů už má stanovit kapitálové poměry fúze, garanci ceny tepla a rozhodnutí představenstva v závislosti na poměru hlasů. „Spojení znamená významné úspory v provozních nákladech, jednorázově v investicích i zvýšení dividendy,“ uvedl. Podle současných rozpočtových výhledů už Plzeň od roku 2018 s dividendou nepočítá.
Mohlo by vás zajímat:
Léčivé koule už patří minulosti
Služební auto obra Koloděje
Jsme fosilní civilizace. A ještě dlouho jí budeme