Kvůli zelenému fanatismu si neohrozíme průmysl a pracovní místa

Premiér v novoročním projevu opakoval, že v Bruselu „prosadil jádro“, což se nezakládá na pravdě. Foto: vlada.cz

K návrhům z Bruselu na dosažení uhlíkové neutrality se budeme stavět pragmaticky, nenecháme se strhnout k fanatickým zeleným opatřením, která by ohrozila náš průmysl a pracovní místa. V rozhovoru pro Právo to řekl premiér a lídr ANO Andrej Babiš.

Na otázku, proč při jednání v Bruselu koncem loňského roku za ČR kývl na nový zelený úděl uhlíkové neutrality v roce 2050 výměnou za to, že jádro bylo zařazeno mezi čisté zdroje, uvedl, že šlo o taktické vyjednávání.

“To, že se k deklaraci Varšava nepřipojila, je dáno politickým i pragmatickým rozhodnutím. My jsme řekli, že uzavřít uhelné elektrárny a dosáhnout uhlíkové neutrality v ČR můžeme, jen když budeme investovat do jádra. Za to jsem bojoval sám proti všem. Šlo o taktické vyjednávání i kvůli tomu, abychom získali peníze z evropských fondů. S Polskem jsme také prosadili vznik transformačního fondu, kde má být asi 100 miliard eur,” řekl Babiš.

Čtěte také: 
Politici v projevech varovali před zelenou ideologií
Experti: Uhlí nelze nahrazovat biomasou

Podle českého premiéra šlo hlavně o politickou deklaraci. “Pro nás je klimatická změna otázka sucha, zabezpečení vody pro lidi, průmysl, zemědělství a boj proti kůrovci. Každému je asi jasné, že s klimatem se něco děje a že to začíná mít dopad na naše životy. Máme plán, jak zachytávat dešťovou vodu pro města a obce, projekty na výsadbu stromů a sazenic. Máme kotlíkové dotace a postupně se chceme připravit na to, jak ukončit spalování uhlí. Zároveň kritizujeme hysterii zeleného europarlamentu, protože Evropa má podstatně víc a jiných problémů než od rána do večera mluvit o klimatické změně,” vysvětlil Babiš.

Ten zároveň kritizoval veřejnou podporu obnovitelným zdrojům. “Nebýt toho solárního tunelu za vlády ODS, který nás ročně stojí 30 miliard, mohli jsme mít přebytkové rozpočty. A dalších deset let půjde 300 miliard do kapes solárním baronům. Na obnovitelné zdroje jde rok co rok 47 miliard, za což každá domácnost i firma zaplatí 1100 korun ročně. Firmy a občany to stojí 21 miliard ročně. Prezidentu Zemanovi jsem řekl, že chci přijít s návrhem zákona, který by solární dotace omezil. Zatím analyzujeme, zda dotace na obnovitelné zdroje nejsou překompenzované,” řekl předseda vlády.

Arbitráží či sankcí ze strany Evropské unie se neobává. Pokud jde o návrhy z EU, tak se k nim budeme stavět racionálně, nechceme ohrožovat náš průmysl a pracovní místa. Ohrožení automobilového průmyslu už vnímá vícero států. Nenecháme si od Evropy vnucovat věci, které by měly ohrožovat naše hospodářství. Určitě se nenecháme strhnout k fanatickým zeleným opatřením, která by ohrožovala náš průmysl. To se radši budeme soudit a budeme se v nejhorším dohadovat o sankcích,” vysvětlil Andrej Babiš.

Mohlo by vás zajímat:
V Brazílii nalezli obří smaragd za 10 miliard korun
Služební auto obra Koloděje
Jsme fosilní civilizace. A ještě dlouho jí budeme