Politici v projevech varovali před zelenou ideologií

Podle prezidenta Miloše Zemana si musíme uvědomit, že jsou obnovitelné zdroje nestabilní a musíme je zálohovat klasickými elektrárnami. Foto: hrad.cz

Ve vánočních a novoročních projevech českých politiků zaznělo vedle dalších témat i varování před klimatickým alarmismem. Nejsilněji se vymezili prezident Miloš Zeman a předseda Senátu Jaroslav Kubera.

„Již miliony let se na naší planetě střídají teplá a chladná období. Uvádí se, že před několika miliony let byla průměrná teplota na zeměkouli o 3 stupně nižší, než je dnes. A nejsem si jist, zda rozhodujícím faktorem globálního oteplení je právě lidská činnost a nikoliv přírodní zákony, pohyb zemské osy a další kosmické vlivy,“ uvedl Zeman.

Čtěte také:
Přesměruje Senát peníze z emisních povolenek?
Experti: Uhlí nelze nahrazovat biomasou

„Klimatičtí proroci mají ovšem ty důsledky, které už nejsou naivní, nejsou idealistické, ale jsou velmi a velmi přízemní. Mluvím teď o podpoře obnovitelných zdrojů. Česká republika vydává na obnovitelné zdroje, zejména solární a větrnou energetiku, desítky miliard korun ročně. Tyto zdroje jsou dotovány ve prospěch solárních baronů. Ve skutečnosti ale například produkce solárních elektráren představuje pouhá 3 procenta z celkové produkce elektřiny v České republice. A jestliže jsme vystaveni tlaku na to, abychom podíl obnovitelných zdrojů zvýšili, musíme si uvědomit, že jsou to zdroje nestabilní, protože slunce někdy svítí a někdy nesvítí, vítr někdy fouká a někdy nefouká, nu, a tak tyto zdroje musíme stejně zálohovat klasickými elektrárnami,“ zdůraznil prezident, který varoval před dalším zelenáním Evropy.

Věřím, že nedojde k tomu, aby úvahy o zelené Evropě dosáhly té míry, že se zde objeví například i zelené bankovnictví, to znamená, že úvěry nebudou poskytovány podle bonity investičních projektů, ale podle zelené ideologie. Evropská unie produkuje 9 procent světových emisí, těch 91 procent, to jsou Spojené státy, Rusko, Čína, Brazílie, Indie a další země. A mohlo by se teoreticky stát, že průmysl by se přestěhoval za levnější energií do těchto zemí a z Evropské unie by se stal ekologický skanzen s nižší životní úrovní jeho obyvatel,“ dodal Miloš Zeman.

Kubera varoval před zeleným tsunami

Nové zelené tsunami, které se rychlostí zvuku blíží k našim hranicím a které je založeno na vyvolávání strachu o osud planety, doplněné heslem „poručíme větru dešti“, a úžasný zelený byznys je na světě. Jako kdyby nestačila nejprve posedlost biopalivy a fotovoltalikou, na kterou budeme doplácet dlouhá léta. Dnes jsme v zajetí posedlosti elektromobilitou, o které už všichni vědí, že je to slepá cesta, jen se to bojí říci. Zaplatíme za to všichni,“ uvedl ve svém projevu předseda Senátu Jaroslav Kubera.

Vyzval, aby lidé vzali rozum do hrsti a přestali bláznit. „Planeta se opravdu ani za 14 dní, ani za 14 let ani za 14 století nezhroutí. A spíše než utrácet peníze za marnou snahu oteplování zastavit, pokud k němu skutečně dochází, měli bychom se na oteplování připravovat. Přinese to nové výzvy pro inženýry, nové technologie a nová pracovní místa. Na druhé straně musím říci, že se k naší planetě nechováme dobře. Klimatické konference nás ale nezachrání. Budeme muset každý začít sám u sebe,“ uzavřel Kubera.

Mohlo by vás zajímat:
V Brazílii nalezli obří smaragd za 10 miliard korun
Služební auto obra Koloděje
Jsme fosilní civilizace. A ještě dlouho jí budeme