Doba čtení:1 m, 23 s
Lýkožrout modřínový už by rekultivačním lesům neměl škodit. Foto: Sev.en Energy

Čtyřicetiletý les na výsypce Obránců míru zachránili lesní hospodáři Severní energetické před kůrovcovou kalamitou tradiční metodou kladením lapáků. Postup, který se na rekultivacích Severní energetické v boji s kůrovcem osvědčil, je k lesu maximálně šetrný a s útoky škůdce si poradí během několika měsíců.

V jarních měsících napadl smíšený les kůrovec, konkrétně lýkožrout modřínový. Malý brouk by během krátkého času bez zásahu člověka dokázal zlikvidovat všechny modříny v okolních lesních porostech. Po jeho útoku nezbývá většinou nic jiného, než vykácet několik hektarů lesa.

Čtěte také:
Spor o pozemky okolo jezera Milada
Na rekultivačních jezerech může vyrůst elektrárna

Rozhodli jsme se proti kůrovci modřínovému v našich lesích bojovat tradiční metodou kladením otrávených lapáků. Několik modřínů jsme na různých místech lesa pokáceli a napustili je látkou, která kůrovce hubí. Odumírající dřevo je pro tento hmyz zajímavější a lákavější potrava než zdravý strom. Na pasti se nám podařilo nalákat většinu kůrovců, kteří se v této oblasti vyrojili. Po několika opakováních můžeme prohlásit, že se nám modřín v našich lesích prozatím podařilo udržet,“ uvedl odborný lesní hospodář Severní energetické Jiří Křen.

Třicetihektarový les ochranný má výhradně ekologický význam pro krajinu. Vzrostlé stromy nejsou určeny pro těžbu dřeva. „Smíšené lesy s převahou listnáčů jsou pro jinak sušší krajinu Mostecka velmi důležité. Kromě jiného zadržují v krajině vodu, čistí vzduch a pomáhají vytvořit stabilní ekosystém,“ potvrzuje Jiří Křen. Do krajiny se v rámci rekultivací vrací lesy s původní druhovou skladbou.

Mohlo by vás zajímat:
Obnovitelné zdroje? Kam vítr, tam analýza
Bývalá šachta vyrábí elektřinu z vody
Revoluce v lomech: Náklaďáky bez řidičů