Doba čtení:2 m, 4 s
Pouze podle 18 % dotazovaných by měla těžba uhlí skončit co nejdříve, 59 % má naopak za to, že by se uhlí mělo těžit i nadále, ale regulovaně. Ilustrační foto: pixabay.com

Víc než tři čtvrtiny Čechů chtějí, aby se budoucnost země obešla bez uhlí. Lidé však současně odmítají, aby byl útlum využívání uhlí ukvapený. Vyplývá to z průzkumu veřejného mínění, který provedla agentura Median.

Jen desetina oslovených by si přála zachovat v tuzemsku stávající mix uhlí, jádra a obnovitelných zdrojů, naopak 76 % dotázaných by se od současné energetické cesty chtělo odklonit. Zároveň si ale většina české veřejnosti myslí, že nic se nemá uspěchat. Pouze podle 18 % dotazovaných by měla těžba uhlí skončit co nejdříve, 59 % má naopak za to, že by se uhlí mělo těžit i nadále, ale regulovaně, pomocí takzvaných těžebních limitů. Pro jejich zrušení jsou pouze tři procenta lidí, uvedl Deník N.

Čtěte také:
Bez nových vedení bude v EU málo elektřiny
Aktivisté zranili policisty

„Na uhelnou energetiku jsme se ptali z několika úhlů a odpovědi byly konzistentní. To potvrzuje, že lidi téma zajímá a že chtějí změnu. Ta zároveň nemá být radikální. Ale podle velké části veřejnosti má nastat,“ shrnul výsledky jeden z autorů průzkumu Michal Geisler ze společnosti Median.

S ukončením provozu všech uhelných elektráren v Česku souhlasí podle průzkumu Medianu 71 % lidí. Už se ale neshodují na tom, kdy by měl konec nastat. Asi 35 % dotázaných si myslí, že je potřeba stanovit termín, shodný díl má ovšem za to, že to není třeba.

Pokud o jde o budoucnost české energetiky, dělí se veřejnost na dva hlavní tábory. „O něco větší z nich, 43 % respondentů, se kloní k tomu, aby Česko směřovalo k obnovitelným zdrojům energie. Druhý, čítající třetinu respondentů, se přiklání k jaderné energii s menšinovým přispěním dalších zdrojů,“ vysvětlil Geisler. Průzkum také ukázal, že jadernou energetiku výrazně více upřednostňují muži než ženy (46 % ku 21 %).

Průzkum také ukázal, že mnoho lidí nemá na energetickou budoucnost názor. U otázek na budoucí energetickou koncepci nebo těžbu uhlí bylo nerozhodnutých asi 12 % lidí. V otázce na stanovení termínu uzavření uhelných elektráren to bylo dokonce 20 % nerozhodnutých.

Agentura Median se na otázky o budoucnosti české energetiky zeptala 1042 respondentů starších osmnácti let z celého Česka. Na otázky o těžbě uhlí nebo občanských iniciativách věnujících se energetice se agentura ptala poprvé, nemá tedy meziroční srovnání.

Mohlo by vás zajímat:
Elektrotahač má spotřebu jako malé město
VIDEO: Sci-fi bagr z Jižní Koreje
Služební auto obra Koloděje