Lide dnes protestují proti úložišti

nechceme úložiště_compressed

Takto protestovali lidé proti úložišti před rokem. Zdroj: www.nechcemeuloziste.cz

Na sedmi místech Česka budou lidé protestovat proti trvalému úložišti radioaktivních odpadů. Obce a místní spolky, které s nimi nesouhlasí, dnes pořádají pochody, koncerty a další akce. Společný happening nazvaný Den proti úložišti zorganizovaly podruhé.

Starostové a obyvatelé dotčených obcí hodlají tímto způsobem veřejně upozornit na svůj zásadní nesouhlas s možností, že pod jejich domovy skončí vysoce radioaktivní odpad nebezpečný po tisíce generací. Na každé ze sedmi lokalit přizpůsobily obce i spolky podobu protestních akcí místním podmínkám. Jedno ale mají společné – chtějí upozornit na nepřijatelnost způsobu, jakým je v České republice řešen problém vyhořelého jaderného paliva.

Čtěte také:
Obce budou opět protestovat proti úložištím
Rakušané jsou proti dostavbě Temelína

Státní Správa úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) zatím pro stavbu úložiště zvažuje lokality Čertovka na pomezí Ústeckého a Plzeňského kraje, Březový potok u Horažďovic v Plzeňském kraji, Magdaléna na Táborsku, Čihadlo na Jindřichohradecku a také tři místa na Vysočině: Hrádek na Jihlavsku, Horka na Třebíčsku a Kraví hora na Žďársku. Úložiště má v Česku vzniknout do roku 2065. Trvale by v něm měly být uloženy tisíce tun vyhořelého paliva z jaderných elektráren.

Akce sobotního Dne proti úložišti začnou ve dvou místech ráno. Účastníci pochodu v lokalitě Čertovka se sejdou v 08:30 na nádraží v Blatně. Putování místy ohroženými vybudováním úložiště v lokalitě Horka bude od 09:00, lidé budou vycházet z Budišova, Hodova, Náramče a Rudíkova. Ve zbývajících pěti lokalitách se program bude odehrávat po poledni. V území nazvaném Březový potok se starostové chystají kolem 14:45 vydat společné prohlášení. Sejdou se v Pačejově.

Je jádro energetickou budoucností České republiky?

Jádro má přitom podle Státní energetické koncepce nahradit uhlí v pozici klíčového tuzemského energetické zdroje. Kromě odporu k úložišti však čelí i dalším problémům. Tím hlavním bude financování výstavby nových jaderných bloků, které budou muset vzniknout v Temelíně a Dukovanech. Jedná se o investici v řádu mnoha set miliard korun. Zatím však nebylo ani naznačeno, kdo a jakým způsobem by je financoval.

Výstavba nových jaderných bloků by se navíc nepochybně setkala s ještě mnohem silnějším odporem, než „pouhé“ úložiště. Němečtí zelení už nyní vyvíjejí tlak na všechny okolní země, aby stejně jako Německo uzavřely své jaderné elektrárny.

Právě nevyřešené otázky jádra byly přitom důvodem, proč vláda vloni na podzim odložila rozhodnutí o prolomení limitů povrchové těžby hnědého uhlí na lomu ČSA. V budoucnu by se totiž mohlo ukázat, že jej česká energetika nutně potřebuje.

Mohlo by vás zajímat:
Sázka na jádro? Noční můra české energetiky!
Vyhraje bitvu jádra s uhlím nakonec plyn?

Bývalá šachta vyrábí elektřinu z vody