Lidé musí mít dostatek elektřiny i tepla

Podle náměstka hejtmana Moravskoslezského kraje Jakuba Unucky by lidé bez teplých radiátorů v panelácích nepřežili a bez dostatku trvale dostupné elektrické energie by se naše civilizace zhroutila. Foto wikipedia org Jan Poláček

Útlum využívání uhlí musí být postupný. Musí se na něj připravit česká energetika i regiony, kde se těží. V rozhovoru pro deník E15 se na to shodli náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje Jakub Unucka a generální ředitel holdingu Sev.en Energy Luboš Pavlas.

„Reálně přechod na dobu bezuhelnou bude tak rychlý, jak jen to bude sociálně únosné a jak rychle budou k dispozici nové jaderné zdroje. Lidé bez teplých radiátorů v panelácích prostě nepřežijí a bez dostatku trvale dostupné elektrické energie se naše civilizace zhroutí,“ uvedl Unucka.

Čtěte také:
Petříček: Máme právo na vlastní energetický mix
Světové emise rostou, OZE navzdory

Podle Pavlase bude rychlost ústupu od uhlí záviset na vývoji české energetické soustavy. „Zajistit plynulý přechod od klasické energetiky k obnovitelné, a to bez výpadků, blackoutů či bez nucených omezení spotřeby, je pro nás velkou výzvou, na které se chceme podílet. Chceme-li být soběstační ve výrobě elektrické energie, je evidentní, že bez energie z uhlí se minimálně v příštích dvou dekádách neobejdeme,“ vysvětlil šéf skupiny Sev.en Energy.

Ten zdůraznil, že se na odchod od uhlí musejí už dnes intenzivně připravovat i regiony, kde se uhlí stále ještě těží. „Nestačí třeba jen rozšiřovat dopravní infrastrukturu, ale musíme nastartovat rozvoj vzdělání, průmyslu i turistického ruchu a dalších sektorů. A tak rozsáhlá proměna se neodehraje přes noc. Uvědomme si, že třeba Ústecký kraj byl energetickým srdcem republiky přes půl století a na uhelnou energetiku jsou tam dodnes navázány tisíce pracovních míst a stovky podniků,“ řekl Pavlas.

Unucka upozornil, že jedinou reálnou cestou k odchodu od uhlí je jaderná energetika. „V našem kraji je připravena územní rezerva na Jadernou elektrárnu Blahutovice s poetickou zkratkou JEBLA. Ta by v našem kraji řešila jak zásobování teplem, tak dostatek elektřiny pro hutě bez koksu. A jako bonus by stavba dala práci horníkům z utlumovaných dolů. A samozřejmě ČEPS musí zásadně posílit svoji infrastrukturu – již dnes je rozvodná sít nedostatečná jak pro větší energetické projekty, tak pro rychlonabíječky,“ vysvětlil.

Velkým tématem přechodu na bezuhlíkovou energetiku je budoucí cena elektřiny. Hrozí totiž její razantní zvýšení. „Výrobní cena „neuhelné“ energie stoupne násobně. Ovšem zda ji politici nechají promítnout do ceny pro občany, je už věc jiná. Již dnes stát dotuje desítkami miliard solární energii, takže precedens je vytvořen,“ řekl Unucka. Podle Luboše Pavlase je klíčové, aby transformace energetiky neproběhla překotně. Varováním by nám měla být situace v Německu. „Němci zbrkle odpískali jádro a do 20 let se chtějí rozloučit i s uhlím. Výsledkem je zatím jenom to, že mají nejdražší elektřinu na světě a jejich emise CO2 nijak výrazně neklesají,“ řekl.

Politici musí podle Unucky i Pavlase brát při svých rozhodnutích v potaz ohrožení statisíců lidí energetickou chudobou. Podle údajů Evropské komise je totiž již dnes ohrožena energetickou chudobou pětina českých domácností. „A to jich přes 300 tisíc ještě pořád topí uhlím. Pokud jim to stát zakáže příliš brzy, zejména situace na venkově se může stát kritickou. Energie musí zůstat dostupnou pro všechny a stát na to musí pamatovat při každém svém politickém rozhodnutí,“ uvedl Pavlas. Jakub Unucka věří, že ke katastrofě nedojde. „Žádná demokratická vláda na světe nemůže ustát to, že lidem nezajistí dostatek cenově přijatelného tepla a elektřiny,“ uzavřel.

Mohlo by vás zajímat:
V Brazílii nalezli obří smaragd za 10 miliard korun
Služební auto obra Koloděje
Jsme fosilní civilizace. A ještě dlouho jí budeme