Lidovci chtějí více hlídat ČEZ

Ministr zemědělství Marian Jurečka. Foto: vlada.cz

Ministr zemědělství Marian Jurečka. Foto: vlada.cz

Nedávné problémy i velké plány společnosti ČEZ jsou podle Lidových novin důvodem, proč přišli lidovci s návrhem, aby vláda důsledněji kontrolovala její kroky. Společnost nyní usiluje například o německé hnědouhelné doly a elektrárny, které prodává švédský Vattenfall.

Stát je většinovým vlastníkem ČEZ a musí se jako vlastník začít chovat. Jasně si s vedením společnosti říct, co potřebuje česká ekonomika, jaké se plánují akvizice, jaké jsou trendy v nových technologiích. Jinak se vytváří prostor pro politikaření a občané mají v souvislosti se společností ČEZ tendenci přemýšlet, jestli některá rozhodnutí nejsou v tom či onom zájmu,“ řekl první místopředseda KDU-ČSL a ministr zemědělství Marian Jurečka.

Čtěte také:
Cena Vattenfallu bude mizivá
Má stát ČEZ ve frontě na německé uhlí?

Lidovce znepokojil propad ceny akcií o čtyřicet procent, neplánovaná odstávka tří bloků v Dukovanech kvůli neprůkazným snímkům, nevydařené investice na Balkáně a plán na nákup německých hnědouhelných aktiv od Vattenfallu.
Zostřený dohled má fungovat tak, že se jednou za čtvrt roku sejdou zástupci koalice, členové dozorčí rady nominovaní za stát a vedení energetické firmy na několikahodinovou poradu, kde se klíčové otázky proberou. Stát coby vlastník bude chtít vědět, že firma myslí dopředu a za dvacet let nezjistí, že zaspala trendy a investovala do ztrátových podniků. A na příští schůzce se pak vyhodnotí, jestli manažerský tým řídí společnost vytyčeným směrem.

Návrh lidovců podporuje i ministr financí Andrej Babiš (ANO). „Protože naši zástupci jsou v dozorčí radě opravdu jen do počtu. Pokud chce koalice zásadně lépe řídit ČEZ, tohle je příležitost,“ uvedl Babiš. Podle slov Jurečky by neměli být proti ani zástupci ČSSD.

ČEZ nemá s iniciativou vlády problém, je však nutné brát v potaz, že stát je pouze jedním z vlastníků společnosti a že se její akcie obchodují na burze. „Je zcela na našem největším akcionáři, jak se ujme svých akcionářských práv. Je jen třeba myslet na to, že představenstvo i dozorčí rada musí ze zákona hájit zájmy všech akcionářů, i těch menšinových,“ řekl mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.

Nebudeme pak v očích německé veřejnosti zlým čezem a zlým českým státem?

Jurečka chce prověřit, zda nejde lépe předcházet problémům, jaké nastaly v Dukovanech, stejně tak je podle ministra nezbytné zhodnotit chystané investice. Lidovcům evidentně nevoní zájem ČEZ o německá hnědouhelná aktiva.

Co budeme v Německu dělat, až hnědé uhlí nebude potřeba a elektrárny budou odstaveny? Jak budeme řešit sociální a ekologické otázky? Nebudeme pak v očích německé veřejnosti zlým ČEZem a zlým českým státem, který propouští lidi a není schopen nést odpovědnost?“ uvedl Jurečka, který se obává, aby nešlo o paralelu s krachujícími OKD, které hrozí masivním propouštěním v Moravskoslezském kraji.

Podle německých médií je ČEZ v tendru na nákup německých aktiv Vattenfallu favoritem. Podle všeho o ně ale bude muset svést tvrdou bitvu s EPH Daniela Křetínského, který se tendru účastní společně s PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera. Překvapivým černým koněm soutěže ale může být i Vršanská uhelná ze skupiny Czech Coal, spojená se jménem miliardáře Pavla Tykače.

Švédové chtějí prodat elektrárny Boxberg, Jänschwalde, Schwarze Pumpe a Lippendorf blok R a hnědouhelné lomy Jänschwalde, Chotěbuz-Sever, Welzow-Jih, Nochten a Reichwalde. Kromě českých zájemců se tendru účastní rovněž australská investiční skupina Macquarie a německá energetická společnost Steag, které hodlají představit společnou nabídku.

Mohlo by vás zajímat:
Prodává Vattenfall zlatý důl nebo černou díru?
O uhlí se často lže
Další krok k těžbě ve vesmíru