Louda si vybral kontroverzního právníka

OKD Důl Paskov

Insolvenční správce OKD Louda si výběrem právního zástupce, který má blízko k České spořitelně, možná zadělal na budoucí problém. Foto: OKD

Insolvenční správce OKD Lee Louda učinil první kontroverzní krok. Jako právního zástupce si vybral Dušana Dvořáka z DRV Legal, který má velmi blízko k České spořitelně. Ta je přitom jedním z největších věřitelů společnosti.

Informaci přinesly Lidové noviny, podle nichž je Dvořák nepochybně zkušeným profesionálem a Louda s ním v minulosti již spolupracoval. Přesto je jméno tohoto brněnského právníka kontroverzní. Je totiž známý častou spoluprací s Českou spořitelnou. Největší českou banku zastupoval a nadále zastupuje hned v několika insolvencích.

Čtěte také:
Lee Louda si vydělá miliony
Zeman: Nejlepší by bylo OKD znárodnit

Česká spořitelna má být přitom zároveň jedním z největších věřitelů OKD. Byť si zatím nepodala přihlášku, management společnosti uvedl v insolvenčním návrhu, že bance dluží 330 milionů korun. Hrozí tak, že některý z věřitelů jej v budoucnu napadne pro podjatost. To by se navíc nestalo poprvé. Advokát Dvořák jižvminulosti nařčení ze střetu zájmů čelil například v kauze zkrachovalé lesnické společnosti Less&Timber.

Dvořákovo jméno se objevilo i v insolvenci realitní společnosti Rezidence Kavčí Hory, která původně patřila zemřelému uhlobaronovi Luboši Měkotovi. V jedné z fází se jejím insolvenčním správcem stal právě Louda a za právního zástupce si, podobně jako v případu OKD, zvolil Dvořáka.Zástupci firmy však upozornili na údajné provázání Loudy, Dvořáka a zástupce švýcarské banky Credit Suisse Martina Hrodka. Tento bankovní dům hrál přitom ve spletitém případu realitní společnosti jednu z klíčových rolí.

Nyní se stále čeká, zda soud povolí společnosti OKD reorganizaci, ve které by byl zachován její provoz, nebo ji pošle do konkurzu. V tom případě by vládu nad černouhelnou firmou převzal insolvenční správce.

Mohlo by vás zajímat:
Od stříbra k bájné Jantarové komnatě
Na výsypce dnes přistávají letadla
Největší jezera v ČR vznikla díky těžbě uhlí